----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

08 stycznia 2017

Udostępnij znajomym:

Po dwóch latach od objęcia archidiecezji w Chicago, Blase Cupich otrzymał godność kardynalską. Nowy purpurat z watykańskiego konsystorza powrócił z papieskim przesłaniem walki o sprawiedliwość społeczną i dbania o biednych.

"Papież osobiście wezwał mnie przed ceremonią i zapytał o to, czy jestem szczęśliwy w Chicago" - powiedział 67-letni Cupich. "Powiedziałem mu, że jestem bardzo szczęśliwy" - dodał.

"Prawie codziennie jestem zatrzymany, ktoś chce odmówić modlitwę, ktoś chce błogosławieństwa, ktoś chce zdjęcia lub po prostu chce się ze mną przywitać. To ludzie z mojej parafii, którzy są tam na ulicy i chcę być lojalny i skoncentrować się na tym" - mówił w jednym z pierwszych wywiadów udzielonych jeszcze w Watykanie.

"On (papież) chce, żebyśmy byli tam, gdzie są ludzie" - dodał kardynał Cupich.

"Jako kardynał czuję się zobligowany do tego, jak słyszeliśmy w słowach Ojca Świętego, patrzeć na świat tak jak on z większej globalnej perspektywy, dostrzegać ubóstwo na świecie, walkę niektórych kościołów na całym świecie” – powiedział. "Ale przede wszystkim ponoszę odpowiedzialność za Chicago... Nie boję się pracy z ludźmi w podejmowaniu wyzwań” – zaznaczył kardynał.

20 września 2014 roku papież Franciszek mianował ówczesnego biskupa Spokane Blase'a Cupicha dziewiątym arcybiskupem Chicago. Pierwszy raz w historii archidiecezji jej nowy zwierzchnik został powołany w czasach, kiedy wcześniejszy jeszcze żył. Kardynał Francis George zmarł 17 kwietnia tego roku w wieku 78 lat.

Decyzja ta oceniana była jako jedna z pierwszych, ważniejszych zmian personalnych w amerykańskim kościele katolickim. “Nie mam pojęcia, jak to się stało. Być może to jedna z tych tajemniczych zagadek, której rozwiązanie przyniesie czas” – stwierdził wtedy Cupich w jednym z wywiadów.

Niektórzy sugerowali, że Franciszek wybrał Blase'a Cupicha ze względu na jego związki z jezuitami. Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio jest pierwszym jezuitą, który został papieżem. 

Cupich przyznał, że czuje się związany z jezuitami, ale nie uważa, że miało to wpływ na decyzję Franciszka o jego wyborze.

Zdobył się jednak na porównanie jezuickiego podejścia do życia do jego chorwackiego pochodzenia. "Istnieje synergia pomiędzy tym jak Chorwaci i jezuici podchodzą do życia. Chorwaci bardzo poważnie traktują każdą sytuację. Wyróżnia ich duży pragmatyzm. Jeżeli jest problem do rozwiązania, to po prostu go rozwiązujemy" – powiedział .

Nowy kardynał Chicago, podobnie jak papież Franciszek, preferuje skromny styl życia. Postanowił zamieszkać na plebanii katedry Holy Name rezygnując z komfortowych pomieszczeń rezydencji przy North State Parkway, która była dotychczasową siedzibą głowy kościoła w archidiecezji.

Blase Cupich urodził się 19 marca 1949 roku w Omaha w Nebrasce w rodzinie chorwackich imigrantów. Ma ośmioro rodzeństwa. Wszyscy ukończyli katolickie szkoły.

Jak sam wspomina, na drogę kapłaństwa skierował go jego ojciec. On sam marzył o karierze prawnika i nie stronił od kobiet. Do seminarium wstąpił w wieku 18 lat – po tym, jak zrobili to jego bracia. Jednak młodszy i starszy brat Cupicha wystąpili z seminarium i zdecydowali się na świeckie zawody.

Blase pozostał w seminarium i 16 sierpnia 1975 roku przyjął święcenia kapłańskie. Ukończył Uniwersytet Gregoriański w Rzymie, a także Katolicki Uniwersytet Ameryki w Waszyngtonie (CUA).

W latach 80-tych był częścią personelu amerykańskiej ambasady w Watykanie. Później objął stanowisko rektora w Kolegium Josephinum w Columbus w Ohio (lata 1989-1996). Od 1997 był proboszczem jednej z parafii w Omaha. 6 lipca 1998 papież Jan Paweł II udzielił mu nominacji na biskupa Rapid City w Dakocie Południowej.

Sakry udzielił mu arcybiskup Harry Flynn, ówczesny metropolita St. Paul i Minneapolis. 30 czerwca 2010 został mianowany biskupem Spokane w stanie Waszyngton, diecezji liczącej około 90 tysięcy wiernych. Od 20 września 2014 roku jest arcybiskupem Chicago. Jego ingres odbył się 18 listopada 2014 r.

Na uroczystości nadania arcybiskupowi Cupichowi kardynalskiej godności do Watykanu udała się pokaźna delegacja władz naszego miasta i stanu, na czele z burmistrzem Rahmem Emanuelem z żoną Amy Rule i gubernatorem Brucem Raunerem z Pierwszą Damą Illinois. Raunerowie przekazali Cupichowi w Watykanie czek na $50,000 wpłacony na Catholic Extension, która wspiera najbiedniejsze diecezje w Stanach Zjednoczonych. 

Na spotkaniu w rezydencji ambasadora USA w Watykanie burmistrz Emanuel mówił: "Chyba nic lepszego nie mogło się wydarzyć po wyborach (prezydenckich), jak przyznanie naszemu arcybiskupowi godności kardynała".

JT

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor