Wazektomia jest mikrochirurgicznym zabiegiem mającym na celu doprowadzenie do okresowej niepłodności mężczyzny. Podczas operacji chirurg przecina i podwiązuje nasieniowody. Taki zabieg za darmo oferuje coraz więcej klinik w Stanach Zjednoczonych – to odpowiedź na ogromny wzrost zainteresowania tego rodzaju operacjami po uchyleniu przez Sąd Najwyższy kompromisu aborcyjnego konstytucyjnie zagwarantowanego na mocy orzeczenia w sprawie Roe vs Wade. Darmowe zabiegi będą wykonywane na całym na Środkowym Zachodzie. Urolodzy ze Stanów Zjednoczonych szacują, że po decyzji Sądu Najwyższego dotyczącej prawa aborcyjnego liczba wniosków o wazektomię wzrosła z czterech do nawet dwunastu dziennie.
Najpierw Missouri
W sumie około 60 zabiegów ma być wykonanych w Missouri w mobilnych klinikach. Cały projekt finansuje organizacja Planned Parenthood. Niedługo po obaleniu przez Sąd Najwyższy kompromisu aborcyjnego kliniki PP w St. Louis i południowo-zachodnim Missouri wykonały 42 wazektomie - w porównaniu do zaledwie 10 w tym samym miesiącu w 2021 roku. Kolejnych 40 zabiegów ma być wykonanych w stanie Iowa. Działania są częścią Światowego Dnia Wazektomii.
"To bardzo szczególny moment w prawach reprodukcyjnych w Stanach Zjednoczonych. I musimy o tym mówić" - powiedział doktor Esgar Guarian, który będzie odpowiedzialny za wykonywanie zabiegów.
W internecie coraz więcej osób czyta o wazektomii
W Teksasie, który wprowadził surowe prawo aborcyjne w następstwie orzeczenia, Instytut Urologii w Austin zanotował 50% wzrost wykonywanych zabiegów wazektomii. Wielu pacjentów to mężczyźni, którzy nie chcą zostać ojcami w młodym wieku i traktowali dostęp do legalnej aborcji jako rezerwę. Dr Doug Stein, chirurg urologiczny z Florydy, powiedział, że od czasu uchylenia orzeczenia liczba pacjentów chętnych do wykonania zabiegu zwiększyła się trzykrotnie – wielu pacjentów jest poniżej 30-go roku życia. Z kolei Dr Arnold Bullock, urolog z St. Louis wykonuje około 35 wazektomii miesięcznie. Ze względu na ogromne zainteresowanie znacząco wydłużył się czas oczekiwania na zabieg – z miesiąca do trzech.
Będzie też pomoc lokalnych rządów i samorządów
Ustawodawcy reagują. Kalifornijskie prawo, które wejdzie w życie w 2024 roku, sprawi, że wazektomia będzie tańsza, a sam zabieg będzie mógł być finansowany także dla pacjentów ubezpieczonych prywatnie, bez dodatkowych kosztów.
fk