17 sierpnia 2022

Udostępnij znajomym:

20 naddźwiękowych odrzutowców ma niebawem zasilić flotę American Airlines. Szefostwo spółki wpłaciło bezzwrotną kaucję na zakup maszyn u producenta - Boom Supersonic. Pierwszy egzemplarz ma wzbić się w powietrze w 2029 roku. Firma deklaruje, że samoloty Overture będą w stanie pokonać dystans z Nowego Jorku do Londynu w trzy i pół godziny. Celem maszyn jest wypełnienie pustki, która powstała po zaprzestaniu lotów przez Concorde'a w 2003 roku – Overture mogą latać dwa razy szybciej niż nowoczesne samoloty odrzutowe używane obecnie przez międzynarodowych przewoźników. American zastrzegł, że może dokupić kolejny pakiet 40 maszyn. Kwota pierwotnego zamówienia obejmującego 20 samolotów nie została podana do wiadomości publicznej.

Samolot

Boom Overture będzie samolotem stricte biznesowym, z niezależnymi fotelami dla większości pasażerów. Na jego pokład wejdzie od 45 do 55 osób – zależnie od wybranej przez przewoźnika konfiguracji. Za ogromnymi osiągami maszyny stoją 3 silniki produkcji Rolls-Royce, a konstruktorzy spodziewają się, że Overture będzie latał na wysokości ok. 60 tys. Stóp. Boom Technology to firma założona w 2014 roku w Denver. To spółka-matka marki Boom Supersonic, która będzie w praktyce produkować nowoczesne samoloty.

Kiedy pierwszy lot?

Loty próbne mają rozpocząć się w 2026 roku, a komercyjne trzy lata później. Pierwsze zamówienie zostanie sfinalizowane, gdy samolot spełni „wymagania dotyczące bezpieczeństwa, eksploatacji i zrównoważonego rozwoju”. Wśród tych wymogów kluczowy dotyczy przystosowania maszyn do pracy w 100 procentach na zrównoważonym paliwie lotniczym. Samoloty będą neutralne dla środowiska pod względem emisji dwutlenku węgla.

Nie tylko American

American Airlines jest trzecią linią lotniczą, która zdecydowała się zamówić naddźwiękowe konstrukcje. Wcześniej zrobiły to linie Virgin Atlantic czy united Airlines. Te ostatnie 15 sztuk nowych samolotów zamówiły jakiś czas temu, ale jeżeli maszyny spełnią oczekiwania pasażerów i samego przewoźnika, to spółka ma możliwość domówienia dodatkowych 35. W tym przypadku cena samolotu także nie została ujawniona. W ubiegłym roku media spekulowały, że oficjalna cena zakupu tego typu samolotu to 200 milionów dolarów za sztukę, co przez ekspertów z branży uznawane jest za kwotę niezwykle atrakcyjną, biorąc pod uwagę możliwości maszyn naddźwiękowych.

fk

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor