Stado kóz, owiec oraz jeden osioł powróciły na międzynarodowe lotnisko O’Hare w ramach działań dotyczących zarządzania roślinnością na 16 akrach ziemi po zachodniej stronie lotniska.
Stado będzie przebywać tam co najmniej kilka tygodni, aby pomóc w usuwaniu przerośniętej i inwazyjnej roślinności, w tym wysokich traw, które często dają schronienie dzikim zwierzętom w pobliżu pasów startowych, co może stanowić zagrożenie dla samolotów podczas startu.
Inicjatywa rozpoczęła się jako program pilotażowy w 2013 roku i jest kontynuowana już piąty rok. Urzędnicy chicagowskiego Departamentu Lotnictwa twierdzą, że stado składające się z 30 zwierząt stanowi zrównoważony środek utrzymania zielonej przestrzeni i bezpiecznych warunków w pobliżu lotniska. Program pomaga również wyeliminować zanieczyszczenia powietrza, które powstawałyby, gdyby zamiast zwierząt używać kosiarek do trawy – poinformowali urzędnicy.
„Zobowiązaliśmy się do korzystania z przyjaznych środowisku alternatyw, aby nasze porty lotnicze miały pozytywny wpływ na otaczający ekosystem w miarę naszej rozbudowy zaplanowanej na kilka najbliższych lat – poinformował w oświadczeniu komisarz ds. lotnictwa, Jamie L Rhee.
Monitor