Rosja jest gotowa "zatrzymać swoją akcję wojskową w jednej chwili" - powiedział Reutersowi rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Ukraina ma zaprzestać działań wojennych, zmienić konstytucję – zapisać w niej neutralność, uznać Krym za terytorium Rosji, uznać republiki Doniecką i Ługańską za niezależne terytoria – takie wymagania postawili władzom w Kijowie Rosjanie.
„My naprawdę kończymy demilitaryzację Ukrainy. Będziemy ją kończyć. Ale najważniejsze jest to, aby Ukraina zaprzestała działań wojskowych. Powinni zaprzestać działań wojskowych, a wtedy nikt nie będzie do nich strzelał” – powiedział Pieskow i dodał, że Rosja nie będzie domagała się kolejnych roszczeń w stosunku do terytorium sąsiada. „Operacja wojskowa” prowadzona przez Rosjan trwa już 12 dzień, a każdy następny to kolejne zbombardowane budynki, kolejne ciała na ulicach, kolejne rozbite rodziny.
Odpowiedź Ukrainy
W wywiadzie udzielonym amerykańskiej telewizji FOX News, szef ukraińskiej delegacji David Arachmia powiedział, że Ukraina nigdy nie zgodzi się na to, by uznać niepodległość separatystycznych republik czy aneksję Krymu przez Rosję. W rozmowie padła jednak ważna deklaracja, że Ukraina może zrezygnować z planów wstąpienia do NATO, jeśli otrzyma od państw Zachodu inne gwarancje bezpieczeństwa. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powtórzył, że NATO nie weźmie udziału w wojnie na Ukrainie. "Nie będzie żadnych decyzji, które prowadziłyby do militarnego udziału Sojuszu Północnoatlantyckiego w tym konflikcie”. Polityk od kilku tygodni podkreśla, że natowska akcesja Ukrainy póki co nie wchodzi w grę i nie toczą się na ten temat żadne zaawansowane rozmowy.
Czym jest państwo neutralne?
Państwo neutralne ma prawo do bronienia swojej niepodległości i terytorium (prawo do samoobrony). Jednak państwo to nie powinno przystępować do sojuszy wojskowych – m.in. NATO. Państwa trwale neutralne mogą jednak uczestniczyć w innych organizacjach międzynarodowych, np. ONZ, Unia Europejska, Rada Europy itd. Sam prezydent Wołodymyr Zełenski w ubiegłym tygodniu złożył wniosek o przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej w drodze uproszczonej procedury.
Krwawy bilans 12 dni
Według ukraińskiego Sztabu Generalnego, Rosjanie stracili od początku wojny ponad 11 tys. żołnierzy, prawie 300 czołgów i 1,000 wozów bojowych oraz 117 systemów artyleryjskich. Według rosyjskiego MON, na Ukrainie zginęło prawie 500 żołnierzy, a ponad 1,600 zostało rannych. Rosjanom mimo trwającej 12 dni inwazji nie udało się zdobyć żadnego z największych ukraińskich miast. Politolodzy są zgodni, że na chwilę obecną można mówić o klęsce rosyjskiej armii – według dokumentów i informacji, do których dotarła ukraińska armia, Władimir Putin planował zainstalowanie nowego rządu w Kijowie w ciągu 72 godzin od rozpoczęcia inwazji. Według innych źródeł inwazja miała trwać 15 dni i zakończyć się wczoraj – 6 marca.
fk