Emerytowany papież Benedykt XVI zmarł w wieku 95 lat. Głową Kościoła Katolickiego został po śmierci Jana Pawła II – sprawował pontyfikat od 2005 do 2013 roku. W lutym 2013 roku nieoczekiwanie ogłosił decyzję o abdykacji, co nie zdarzało się w kościele katolickim od 700 lat. Tłumaczył to złym stanem zdrowia. Po wyborze następcy – papieża Franciszka - Benedykt XVI mieszkał w klasztorze w Ogrodach Watykańskich. Emerytowany papież zmarł 31 grudnia o godzinie 9.34 czasu lokalnego. O pogorszeniu stanu zdrowia Josepha Ratzingera poinformował w środę (28.12) papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie wyjaśniając, że jest „bardzo chory”. Następnie Franciszek udał się do niego z wizytą.
Kontynuował misję Jana Pawła II
Benedykt XVI, czyli pochodzący z Niemiec Joseph Ratzinger z Janem Pawłem II Ratzinger znał się bardzo dobrze. Spotkali się osobiście na rok przed wyborem Karola Wojtyły na papieża i przez ponad dwie dekady Ratzinger był jego najbliższym doradcą. W 1979 r. ówczesny kardynał Ratzinger towarzyszył mu w pierwszej pielgrzymce do Polski. Sam Benedykt XVI do Polski odbył swoją pierwszą papieską wizytę.
„Kochał Polskę, nasze miasto i Katolicki Uniwersytet Lubelski” – powiedział po śmierci emerytowanego papieża arcybiskup metropolita lubelski Stanisław Budzik. – W roku 1988, kiedy jeszcze nie był tak sławnym człowiekiem, otrzymał na naszej uczelni doktorat honoris causa. Na naszym uniwersytecie są wydawane jego „Opera omnia”, dzieła wszystkie. Mamy już 23 tomy tego niezwykłego dzieła życia, jakie napisał, zanim został papieżem. Papież Benedykt mianował mnie arcybiskupem lubelskim w roku 2011. Rok później wręczył mi uroczyście paliusz, oznakę metropolity. Przy każdej z tych okazji rozmawialiśmy o Lublinie, o uniwersytecie. Metropolita przypomina, że w związku z dobrymi relacjami z Janem Pawłem II, Benedykt XVI nauczył się czytać po polsku, a często właśnie w języku polskim zwracał się do turystów przybyłych na plac św. Piotra w Watykanie.
Niedoceniony pontyfikat?
Wielu teologów uważa, że abdykując Benedykt XVI potwierdził własną niemoc w zakresie sprawowania władzy w Rzymskiej Kurii. W 2012 roku, czyli w okresie pontyfikatu Benedykta XVI doszło do skandalu związanego z wyciekiem tajnych dokumentów z Watykanu. Włoskie media ujawniły poufne listy krążące za Spiżową Bramą na temat konfliktów w Gubernatoracie Państwa Watykańskiego i zarzutów niegospodarności czy nawet korupcji postawionych przez jego byłego sekretarza generalnego arcybiskupa Carlo Marię Vigano. To tylko jeden z kilku przykładów rys na pontyfikacie Benedykta XVI. Emerytowany papież został zapamiętany jako wielki intelektualista, a jednocześnie zagorzały przeciwnik homoseksualizmu i papież, któremu nie udało się zwalczyć pedofilii w Kościele. Benedykt XVI odmówił kilku spotkań z rodzinami ofiar pedofilów z kręgów kościelnych. Mimo wszystko uznawany był za osobę niezwykle koncyliacyjną, która dobrze zdawała sobie sprawę z problemów kościoła.
Prorok naszych czasów
Był autorem ponad 60 książek, kilkuset artykułów i rozpraw. Większość swoich prac teologicznych poświęcił tajemnicy Kościoła oraz osobie Chrystusa. Wielu duchownych uważa go za proroka, a chodzi przede wszystkim o aktualne położenie kościoła – odejście od wiary, zamykanie kościołów.
„Kościół jutra nie tylko będzie funkcjonował w zupełnie innej formie, ale tworzyć go będą małe wspólnoty, podobne do tych, które były na samym początku chrześcijaństwa: "Pójdźmy krok dalej. Z obecnego kryzysu wyłoni się Kościół jutra – Kościół, który stracił wiele. Będzie niewielki i będzie musiał zacząć od nowa, mniej więcej od początku. Nie będzie już w stanie zajmować wielu budowli, które wzniósł w czasach pomyślności. Ponieważ liczba jego zwolenników maleje, więc straci wiele ze swoich przywilejów społecznych” – pisał pod koniec lat 60. ksiądz Ratzinger. Watykan poinformował, że ciało Benedykta XVI będzie wystawione w bazylice Świętego Piotra począwszy od 2 stycznia.