Październik był dziewiątym z rzędu miesiącem z rekordowymi spadkami liczby domów sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych. Rekordowa wysokość stóp procentowych mająca zatrzymać inflację sprawiła, że kredyty stały się mniej dostępne, ale ceny nieruchomości nie spadły. Zakup nowego domu czy mieszkania staje się dla większości Amerykanów niemożliwy.
Jak wygląda sytuacja?
Pomimo spadku sprzedaży, o którym poinformowało w piątek Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors), liczba mieszkań wystawianych na sprzedaż jest niewielka – jest ich dużo mniej niż chociażby rok temu. Rynek mieszkaniowy jest sektorem najbardziej dotkniętym przez agresywne podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.
„Połączenie rosnących cen domów i oprocentowania kredytów hipotecznych sprawiło, że przystępność cenowa mieszkań gwałtownie spadła" - powiedział Daniel Vielhaber, ekonomista z Nationwide w Columbus, Ohio. Taki właśnie cel miała RF, bo chodziło o wychłodzenie rynku, czyli wyhamowanie transakcji kupna i sprzedaży.
Sprzedaż istniejących domów spadła w zeszłym miesiącu o 5.9%. Poza załamaniem podczas początkowej fazy pandemii COVID-19 wiosną 2020 roku, był to najniższy poziom od grudnia 2011 roku. Sprzedaż domów, która stanowi dużą część sprzedaży wszystkich nieruchomości w USA, spadła w październiku o 28.4% w ujęciu rocznym. Był to największy spadek od lutego 2008 roku. Liczba wydawanych pozwoleń na budowę nowych domów jest najniższa od maja 2020 roku – czyli okresu pandemicznego.
Problemów jest dużo więcej
Sprzedaż istniejących, czyli wykonanych już domów spadła gwałtownie we wszystkich czterech rejonach USA. Sprzedaż spadła również we wszystkich pułapach cenowych w ujęciu rok do roku. Nawet przy słabnącym popycie, podaż mieszkań pozostaje niewielka. Średnia cena istniejących domów wzrosła o 6.6% w porównaniu z rokiem ubiegłym do poziomu $379,100 w październiku. Oznacza to 128 miesięcy z rzędu wzrostu cen domów w ujęciu rocznym, co jest najdłuższą taką passą w historii. Jest też kolejny aspekt - nieruchomości zazwyczaj pozostawały na rynku przez 21 dni w zeszłym miesiącu, w porównaniu do 19 dni we wrześniu. Sześćdziesiąt cztery procent domów sprzedanych w październiku 2022 roku było na rynku krócej niż miesiąc.
Powodem oprocentowanie kredytów
30-letnie stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych – najpopularniejszych w USA – zbliżyło się do poziomu 7% w październiku po raz pierwszy od 2002 roku. Cykl podwyżek stóp przez amerykański bank centralny, najszybszy od lat 80-tych, zwiększył ryzyko recesji.
fk