Za rok kandydaci zaczną zbierać podpisy na petycjach, by zgłosić się do kolejnych wyborów na burmistrza Chicago. Na giełdzie nazwisk potencjalnych kandydatów pojawiają się kolejne - tych, którzy mogą powalczyć o najwyższe stanowisko w mieście z burmistrzem Rahmem Emanuelem, jeżeli zdecyduje się on na walkę o trzecią kadencję w 2019 r.
Jesus "Chuy" Garcia
W 2015 roku przegrał ze starającym się wtedy o reelekcję burmistrzem Rahmem Emanuelem. Komisarz powiatu Cook miał jednak powody do zadowolenia. Doprowadził do drugiej tury wyborów, do czego doszło po raz pierwszy od zmiany ordynacji wyborczej w 1995 roku. Rahm Emanuel pokonał przeciwnika przewagą 73,609 głosów.
Garcia sugeruje, że decyzję o ponownym starcie w wyborach podejmie jesienią tego roku. W ich pierwszym starciu w 2015 roku, burmistrz zebrał ponad 20 mln dolarów na swoją kampanię, a Garcia mniej niż 6 mln.
Krytykuje on Emanuela za niemal wszystko, od podatków, szkół i przestępczości, po sposób, w jaki rozwiązał sytuację związaną z opublikowaniem nagrania wideo z zastrzelenia przez byłego policjanta, Jasona Van Dyke'a, czarnoskórego 17-latka Laquana McDonalda.
Sojusznicy Emanuela uważają, że wyborcy swoimi głosami pokazali, że Garcia nie byłby w stanie rozwiązać kryzysu finansowego w Chicago. 60-letni Jesus "Chuy" Garcia urodził się w Meksyku, ale wychował w Chicago. Jest bardzo popularny wśród Latynosów, którzy stanowią ponad 30 proc. mieszkańców naszego miasta. W wyborach w 2015 r. poparły go związki zawodowe, w tym te zrzeszające chicagowskich nauczycieli.
Szeryf powiatu Cook - Tom Dart
Dziennik "Chicago Sun-Times" nazywa go "Hamletem chicagowskiej polityki". Wielokrotnie mówił, że rozważa start w wyborach na burmistrza. Nie wiadomo, czy tym razem zdecyduje się na taki krok. Ponoć obaj panowie nie przepadają za sobą. Sojusznicy burmistrza Rahma Emanuel zauważają, że Dart "albo nie może albo nie lubi zbierać funduszy na kampanię”. Zwracają także uwagę, że "więzienia powiatowe są w opłakanym stanie " i że wizerunek polityczny Darta nie jest dla niego korzystny ze względu na pewne układy, w które wszedł przez lata urzędowania na stanowisku.
Komisarz powiatu Cook - Bridget Gainer
Nie jest tajemnicą, że chciałaby kiedyś zostać burmistrzem Chicago. Demokratka z 10. okręgu wyborczego na północnym-zachodzie miasta zajmowała najwyższe stanowisko w Dystrykcie Chicagowskich Parków Miejskich w administracji byłego burmistrza Richarda M. Daleya, a następnie w 2009 r. wygrała nominację, aby zająć miejsce w radzie komisarzy powiatu Cook zwolnione po kongresmenie Mike'u Quigleyu. Pojawiają się głosy, że byłaby doskonałą kandydatką na przewodniczącą Rady Powiatu Cook, wobec spadku ostatnich notowań urzędującej obecnie Toni Preckwinkle.
Prokurator generalna Illinois - Lisa Madigan
Córka wpływowego demokraty, długoletniego przewodniczącego stanowej Izby Reprezentantów, Michaela Madigana, w ostatnich latach była uważana nawet za kandydata w wyborach na gubernatora. Chociaż sama zbudowała solidną reputację polityczną i do tej pory nie miała problemów z reelekcją w kolejnych wyborach, ostatnie przepychanki budżetowe w Springfield z udziałem jej ojca i gubernatora Bruce'a Raunera, na pewno jej nie pomagają.
Michael Madigan jest najdłużej sprawującym swą funkcję przewodniczącym stanowej Izby Reprezentantów w historii USA, ale na razie nie myśli o politycznej emeryturze. Spekulacje o tym, że prokurator generalna Illinois może wystartować w wyborach na burmistrza Chicago pojawiły się po tym, jak ostro skrytykowała Rahma Emanuela za reformę policji. Poza tym w walce o piątą kadencję na zajmowanym stanowisku będzie musiała się zmierzyć z nową kandydatką. Wyzwanie Lisie Madigan rzuciła była Miss America 2013, 37-letnia Erika Harold, która jest adwokatem w kancelarii prawniczej w Champaign.
Garry McCarthy
Jego rezygnacja ze stanowiska komendanta chicagowskiej policji nastąpiła w grudniu 2015 roku na prośbę burmistrza Rahma Emanuela i była reakcją na protesty po upublicznieniu nagrania wideo z policyjnej interwencji zakończonej śmiercią czarnoskórego 17-letniego Laquana McDonalda zastrzelonego przez byłego funkcjonariusza CPD. Drogi byłych sojuszników szybko się rozeszły. To w końcu burmistrz sprowadził McCarthy'ego ze Wschodniego Wybrzeża. Nadinspektor miał już wtedy spore doświadczenie zdobyte w Nowym Jorku, gdzie zajmował stanowisko szefa operacji tamtejszego departamentu w czasie ataków z 11 września 2001 r., a później w Newark w stanie New Jersey, gdzie był też komendantem.
Po utracie stanowiska komendanta policji w Chicago Garry McCarthy rozpoczął pracę w sektorze prywatnym, ale jego obecność w mediach, w tym w telewizji CNN (komentator ds. związanych z przestępczością) pokazuje, że nie zamierza usuwać się z przestrzeni publicznej. Wielokrotnie pozwalał sobie na krytykę władz miejskich, zwłaszcza dotyczącą strategii walki z przestępczością. Były komendant przyznał, że jest namawiany do tego, by startować w wyborach na burmistrza Chicago. McCarthy stwierdził, że nie jest dobry w uprawianiu polityki, ale też nie wykluczył ubiegania się o urząd.
Radny Ameya Pawar (47.dzielnica)
Jego populistyczna kampania dla gubernatora mogłaby być preludium do wyścigu o stanowisko burmistrza w 2019 roku. Pawar wybory w 2011 r. wygrał niewielką różnicą głosów, ale cztery lata później walcząc o reelekcję zdobył 82 procent, co było najlepszym wynikiem wśród wszystkich radnych.
36-letni radny, który jest absolwentem administracji i zarządzania na University of Chicago, pochodzi z rodziny imigrantów z Indii.
Radny w kampanii wyborczej walczy o wyższe opodatkowanie najwięcej zarabiających. Jego zdaniem właśnie dzięki takiej polityce podatkowej możliwe będzie finansowanie szkolnictwa w Illinois bez konieczności redukowania wydatków na inne programy.
Valerie Jarrett
Barack Obama ponoć nie podejmował decyzji bez niej. Jarrett odegrała istotną rolę w prezydenturze Obamy, pomagając w kształtowaniu polityki wewnętrznej i zagranicznej. Przez osiem lat zajmowała stanowisko doradcy prezydenta. A teraz zastanawia się nad kolejnym rozdziałem życia. Jej współpraca z Rahmem Emanuelem, który był na początku pierwszej kadencji szefem kancelarii Białego Domu, ponoć nie układała się najlepiej.
Valerie Jarrett urodziła się w Shiraz w Iranie, gdzie jej ojciec, lekarz specjalista, prowadził szpital dziecięcy. Jej rodzice, oboje Afro-amerykanie, przeprowadzili się do Londynu kiedy miała pięć lat, a rok później już do Chicago. Ukończyła psychologię na Stanford University, a potem prawo na University of Michigan w 1981 roku.
Z prywatnej praktyki do pracy w strukturach władz miasta Chicago przeszła w 1987 roku. Pracowała w administracji dwóch burmistrzów - Harolda Washingtona i Richarda M. Daleya.
Z miejskiej administracji do świata korporacji Valerie Jarrett przeszła w 2005 roku.
Pozostali potencjalni kandydaci w wyborach na burmistrza Chicago w 2019 roku:
- Lorri Lightfoot - prezydent zarządu rady chicagowskiej policji,
- Kurt Summers - skarbnik miasta Chicago,
- Richard Boykin - powiatowy komisarz,
- Kwame Raoul - stanowy senator,
- Gery Chicago - były kandydat w wyborach na burmistrza w 2011 r.,
- radni: Patrick Daley Thompson (11. dzielnica); Roderick Sawyer (6, dzielnica), Scott Waguespack (32. dzielnica), Brendan Reilly (42. dzielnica).
JT