19 grudnia 2022

Udostępnij znajomym:

Wedle słów piosenki, to najcudowniejsza pora roku. To także czas, w którym nasilają się zawały serca i udary. Badania pokazują, że liczba zawałów serca wzrasta o 30% do 40% w ostatnich dwóch tygodniach roku.

Dr Donald Lloyd-Jones, kierownik medycyny prewencyjnej w Feinberg School of Medicine na Northwestern University i kardiolog Northwestern Medicine, mówi, że połączenie czynników, takich jak zimna pogoda i stres związany z sezonem świątecznym, może przyczynić się do tego wzrostu.

Czynności wykonywane w zimne dni, takie jak odgarnianie śniegu, stanowią jeden z ważnych czynników, który może doprowadzić do zawału serca.

Każdego roku wraz z pierwszymi opadami śniegu lekarze przypominają, że odśnieżanie chodników i podjazdów przed domem jest zajęciem bardzo niebezpiecznym.

Każdej zimy wiele osób zamieszkujących stany położone na północy kraju umiera nagle albo trafia na izby przyjęć – ich serca przestają bić, zostają uszkodzone lub bolą po nagłym wysiłku na zimnie, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni. Niska temperatura jeszcze pogarsza sprawę. Wystawiony na działanie zimna organizm ogranicza przepływ krwi przez naczynia krwionośne skóry, aby zachować ciepło, co także podnosi ciśnienie krwi.

Ci, którzy sięgają po szuflę pomimo choroby wieńcowej i wysokiego ciśnienia krwi proszą się o nieszczęście. Serce osoby odgarniającej śnieg bije szybciej, wykonując dodatkową pracę aby dostarczyć krew do pleców i ramion, a jednocześnie musi pokonać wciąż wysoki opór stawiany przez naczynia krwionośne reszty ciała. Ale przepływ krwi poprzez zwężone naczynia wieńcowe nie jest w stanie zaspokoić potrzeb serca. Mięśniowi sercowemu brakuje tlenu i odśnieżająca osoba zaczyna czuć ból w klatce piersiowej, zwany dusznicą.

Zdaniem ekspertów, mężczyźni po 50. roku życia, kobiety po sześćdziesiątce oraz osoby prowadzące siedzący tryb życia albo mające już wcześniej problemy z sercem i nadciśnienie raczej nie powinny sięgać po szuflę.

Zawał serca i udar pozostają głównymi przyczynami zgonów w USA. Lloyd-Jones mówi, że każdy nagły początek objawów należy traktować poważnie.

U mężczyzn nagły, ciężki, miażdżący ucisk w klatce piersiowej na środku klatki piersiowej lub nagła, niewyjaśniona duszność są oznakami możliwego zawału serca.

Kobiety mogą mieć te same objawy, ale mogą mieć inne subtelne objawy, takie jak sporadyczne zawroty głowy i oszołomienie lub mocne zmęczenie.

jm

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor