W poniedziałek gubernator Pritzker ogłosił wirus małpiej ospy stanem zagrożenia, dzięki czemu Departament Zdrowia Publicznego w Illinois będzie mógł szybciej koordynować reakcję agencji na rozprzestrzenianie się wirusa i efektywniej dystrybuować szczepionki.
Nazywając wirusa „rzadką, ale potencjalnie poważną chorobą”, Pritzker stwierdził w wydanym oświadczeniu, że posunięcie to zwiększy zdolności agencji do szybszego leczenia i zapobiegania chorobie.
„Widzieliśmy, jak ten wirus nieproporcjonalnie wpływa na społeczność LGBTQ + w początkowej fazie rozprzestrzeniania się” – czytamy w oświadczeniu Pritzkera. „Tu w Illinois zapewnimy naszej społeczności LGBTQ+ zasoby, których potrzebują, aby zachować bezpieczeństwo, jednocześnie upewniając się, że jej członkowie nie są stygmatyzowani, gdy uzyskują dostęp do niezbędnej opieki zdrowotnej”.
Deklaracja, która wchodzi w życie natychmiast i będzie obowiązywać co najmniej 30 dni, pozwoli również dokonywanie awaryjnych zamówień w ramach stanowej reakcji na zagrożenie chorobą.
„Kompleksowa i szybka reakcja jest kluczem do powstrzymania wybuchu choroby” – powiedział dyrektor IDPH, dr Sameer Vohra. „Działania te pozwolą Illinois na wykorzystanie wszystkich naszych zasobów w walce z tą chorobą i otworzą skuteczne linie komunikacji i współpracy ponad granicami stanowymi, co jest niezbędnym krokiem w monitorowaniu małpiej ospy oraz ulepszaniu narzędzi i procesów, mających na celu zapobieganie i radzenie sobie z chorobą”.
Wirus nie dyskryminuje
Illinois odnotowało już 520 zgłoszonych lub prawdopodobnych przypadków małpiej ospy, zgodnie z danymi stanowymi. Chicagowski Departament Zdrowia Publicznego ogłosił 27 lipca, że 326 mieszkańców Chicago uzyskało wynik pozytywny. Pierwszy przypadek wirusa w mieście został zdiagnozowany 3 czerwca.
„Wirus małpiej ospy nie jest ‘chorobą gejów’” - powiedziała komisarz CDPH dr Allison Arwady w oświadczeniu z zeszłego tygodnia. „W biologii wirusa nie ma nic, co ograniczałoby go do mężczyzn uprawiających seks z innymi mężczyznami. Wirus rozprzestrzenia się za pośrednictwem zwartych sieci społecznościowych; nie dyskryminuje”.
Objawy małpiej ospy obejmują wysypkę lub owrzodzenia przypominające pryszcze lub pęcherze, które mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, gorączkę, dreszcze, zmęczenie i obrzęk węzłów chłonnych.
Wirus przenosi się przede wszystkim z osoby na osobę poprzez bezpośredni kontakt z wysypką, ranami lub czynności intymne, w tym seks lub pocałunki. Może również rozprzestrzeniać się poprzez kropelki z dróg oddechowych po długotrwałym kontakcie twarzą w twarz, a także przedmioty, które zostały skażone płynami lub ranami, takie jak pościel.
Testy są wykonywane przez pobranie wymazu z wysypki lub zmiany w gabinecie lekarskim lub klinice, nie ma obecnie dostępnych testów dla osób bez objawów.
Szczepionka przeciw małpiej ospie jest podawana w dwóch dawkach i jest dostępna w ograniczonej ilości, według urzędników, którzy podają pierwsze dawki osobom o najwyższym ryzyku.
Więcej informacji o wirusie można znaleźć na stronie www.cdc.gov/poxvirus/monkeypox
jm.