30 grudnia 2017

Udostępnij znajomym:

Illinois niegdyś postrzegane było jako lider w zakresie wychowania fizycznego (PE) w szkołach publicznych. Niemal 60 lat temu nasz stan był pierwszym w kraju, w którym w szkołach dzieci miały zapewnioną godzinę z PE każdego dnia.

Nowe minimum dla szkół w Illinois to trzy lekcje wychowania fizycznego w tygodniu. Począwszy od siódmej klasy uczniowie zaangażowani w międzyszkolne lub pozaszkolne programy sportowe mogą być z nich zwolnieni. Te zmiany w prawie mają na celu zaoszczędzenie pieniędzy, ale krytycy obawiają się, że odbije się to na dzieciach, z których wiele ma problem z nadwagą i otyłością.

Mimo że od 1957 r. stan wymagał, by dzieci w szkołach miały codziennie wychowanie fizyczne, wiele dystryktów uzyskało zgodę na zmniejszoną ilość klas z PE, przeważnie z powodu ograniczonej przestrzeni i zasobów finansowych.

Na przykład społeczny dystrykt szkolny nr 202 w Plainfield uzyskał pozwolenie od stanu na ograniczenie zajęć z wychowania fizycznego do dwóch dni w tygodniu dla dzieci z podstawówki z powodu braku miejsca w szkole.

Rzecznik dystryktu nr 202, Tom Hernandez, powiedział, że okręg potrzebowałby też większej liczby nauczycieli wychowania fizycznego, by zajęcia mogły odbywać się pięć dni w tygodniu.

Żądanie zwolnienia dotyczyło tylko uczniów od przedszkola do klasy piątej w 17 szkołach podstawowych okręgu, którzy mieliby lekcje PE dwa razy w tygodniu z licencjonowanym nauczycielem wychowania fizycznego przez 35 minut każdego dnia. Dystrykt zapewni także kolejny dzień nauki o zdrowiu.

W wydanej dorocznie Illinois Card przez Stanową Radę Edukacyjną podkreślono, że 60 minut aktywności fizycznej dziennie może poprawić wyniki w nauce i zapobiegać otyłości cukrzycy i chorobom serca u dzieci. "Dla uczniów w każdym wieku wychowanie fizyczne zapewnia możliwość uczenia się, nabierania umiejętności motorycznych, rozwijania sprawności, budowania umiejętności pracy w zespole i rozwiązywania problemów, a także poznawania zdrowego stylu życia" - podkreślono w raporcie.

Z tego samego dokumentu wynika, że w szkołach publicznych w stanie Illinois uczniowie mieli średnio cztery zajęcia z wychowania fizycznego w tygodniu w latach 2016-17. Około 3,600 szkół, czyli 60 procent z wszystkich w Illinois, zapewniło pięć dni na PE w tygodniu. Prawie jedna czwarta szkół zgłosiła mniej niż trzy dni.

Brian Van Mersbergen, prezes Illinois Association for Health, Physical Education, Recreation and Dance, powiedział, że jest szczególnie zaniepokojony redukcją wychowania fizycznego w najbiedniejszych dzielnicach, "gdzie dzieci nie mają bezpiecznego miejsca na korzystanie ze sportów, więc te lekcje (PE) są jedyną ich aktywnością”.

Publiczne szkoły w Chicago (CPS) zazwyczaj informowały o zajęciach z wychowania fizycznego w pięciu dniach w szkołach średnich i mniej w szkołach podstawowych. W kilkudziesięciu szkołach był to tylko jeden dzień - wynika ze stanowy danych.

Przedstawiciele CPS w komentarzu udzielonym “Chicago Tribune” stwierdzili, że celem dystryktu jest umożliwienie uczniom udziału w 150 minutach zajęć z PE tygodniowo, najlepszy wariant to jedna lekcja wychowania fizycznego w szkole podstawowej w każdym dniu.

CPS pracuje nad zwiększeniem liczby dni PE i nie planuje ubiegać się u władz stanowych o zmianę tego wymogu. Podobnie dystrykt nr 97 szkoły podstawowej w Oak Park 97 uzyskał tej jesieni zgodę od stanu na zmniejszenie lekcji wychowania fizycznego dla uczniów od przedszkola do klasy piątej ze względu na brak miejsca i personelu. Ale zwolnienie będzie obowiązywać tylko od stycznia do końca roku szkolnego 2018-19.

Uczniowie będą mieli 60 minut tygodniowo z PE z licencjonowanym nauczycielem wychowania fizycznego. Uczniowie będą mieli również co najmniej 15 minut aktywności fizycznej z ich wychowawcami w dni, kiedy nie mają PE. Dystrykt wybrał krótkoterminowe zmiany, gdy planował, w jaki sposób dostosować się do nowego wymogu wprowadzonego przez stan dotyczącego trzech obowiązkowych lekcji z wychowania fizycznego w tygodniu nauki.

JT

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor