21 listopada 2022

Udostępnij znajomym:

Federalna Administracja Lotnictwa zaakceptowała w tym tygodniu projekt przebudowy międzynarodowego lotniska O`Hare uznając, że leży to w interesie publicznym i nie spowoduje znaczących problemów w ruchu lotniczym.

Projekt, dzięki któremu powstanie kilkadziesiąt dodatkowych bramek w halach odlotów i setki tysięcy stóp kwadratowych powierzchni pasażerskiej i handlowej, będzie jednym z największych programów robót publicznych w historii Chicago. Rozpocznie się później i będzie kosztował więcej, niż pierwotnie zakładano, ale według urzędników miejskich zakres prac pozostaje ten sam.

Jakie zmiany

Rozpoczynająca się w przyszłym roku przebudowa obejmuje całkowite zburzenie budynku, w którym znajduje się obecnie Terminal 2 i stworzenie w tym miejscu nowoczesnej i wygodnej globalnej hali przylotów i odlotów posiadającej dwa budynki satelitarne oprócz już istniejących Terminali 1 i 3.

Niestety, na pierwsze widoczne efekty będziemy musieli trochę czekać, bo planowana data oddania do użytku pierwszych nowych terminali satelitarnych to dopiero 2027 i 2028 rok, a znając chicagowskie realia, może się ona znacznie przesunąć.

Dopiero gdy to nastąpi, rozpoczną się prace pełną parą nad głównym elementem projektu: rozbiórką i przebudową Terminalu 2, który zostanie przekształcony w połączony terminal krajowy i międzynarodowy. Dzięki temu placówki celne i powiązane z nimi służby zlokalizowane będą w centrum lotniska, a nie w nieco odległym Terminalu 5, jak ma to miejsce obecnie.

25

Zdj. studiogang.com

Koszt modernizacji

Urzędnicy oszacowali koszt projektu na 8.5 miliarda dolarów – ale to było w 2018 roku, kiedy plan został przedstawiony i zatwierdzony przez radę miasta, jeszcze pod przewodnictwem byłego burmistrza Rahma Emanuela.

Dziś całkowity koszt projektu wynosi 12.1 miliarda dolarów, mówi komisarz lotnictwa cywilnego w Chicago, Jamie Rhee. Wzrost ceny wynika z połączenia inflacji i dodatkowych projektów, na które zgodziły się linie lotnicze.

Projekt będzie finansowany z dotacji federalnych i podatków nakładanych na linie lotnicze i pasażerów, a nie z ogólnych dochodów miasta, takich jak podatki od nieruchomości.

Terminal 2, który będzie wkrótce zburzony, został oficjalnie otwarty w 1963 roku przez prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Prace nad nowym Terminalem 2 rozpoczną się etapami w 2026 roku i zakończą wraz ze wszystkimi innymi projektami związanymi z modernizacją do 2030 roku.

Kolejny kamień milowy dla O`Hare

Ze względu na położenie geograficzne, a także wielkość i status Chicago jako siedziby United Airlines, który jest jednym z największych przewoźników w kraju, miasto od dawna stanowi centrum amerykańskiego lotnictwa pasażerskiego.

O'Hare udostępnione zostało dla ruchu komercyjnego w 1955 roku, wyprzedzając o 6 lat Midway Airport i stając się już rok później najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie.

Od tamtej pory O`Hare jest motorem ekonomicznym dla miasta, pomagając przyciągać lub utrzymywać biznes. „O'Hare to pierwszy, drugi lub trzeci powód wyboru Chicago jako siedziby" - mówią właściciele obecnych tu wielkich korporacji.

Obecny projekt renowacji i rozbudowy, nazwany "O'Hare 21", został zatwierdzony w 2018 roku jako część ogólnokrajowej akcji rozbudowy i renowacji portów lotniczych, gdy podróże lotnicze w USA zbliżały się do rekordowej liczby 1.1 miliarda pasażerów.

Spadek liczby lotów ze względu na Covid-19 był bezprecedensowy. Airports Council International prognozował, że globalny ruch pasażerski osiągnie w 2020 roku 9.5 miliarda pasażerów, czyli o 4.6 procent więcej niż w 2019 roku. Okazało się, że spadł o ponad połowę. Jednak ostatnie dane wskazują, że wszystko wraca do normy i w najbliższym czasie poprawimy dane sprzed pandemii.

To linie lotnicze płacą za lotniska

Choć linie wyrażają wsparcie dla kosztownej przebudowy O`Hare, to same poszukują oszczędności, głównie związanych z obniżeniem kosztów operacyjnych. Wszystkie lotniska utrzymują się dzięki opłatom za lądowanie i wynajem przestrzeni biurowej oraz cargo. To między innymi z tych pieniędzy finansowany będzie opisywany projekt. United jest największym przewoźnikiem na O`Hare, więc automatycznie najwięcej płaci.

rj

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor