31 marca 2022

Udostępnij znajomym:

Na wyrobienie amerykańskiego paszportu nadal trzeba czekać od 8 do 11 tygodni – poinformował Departament Stanu. To wciąż dłużej niż przed pandemią, ale mimo wszystko krócej niż w lecie ubiegłego roku, kiedy czas oczekiwania na paszport wynosił 18 tygodni. Departament Stanu zachęca Amerykanów do składania wniosków o paszport "z dużym wyprzedzeniem" przed planowaną podróżą i sugeruje, aby składać wnioski o paszport lub jego odnowienie co najmniej sześć miesięcy przed wyjazdem – takie wyprzedzenie ma dać gwarancję otrzymania dokumentu na czas.

Rzeczywisty czas oczekiwania może być jeszcze dłuższy

Departament Stanu nie uwzględnia w swoich szacunkach czasu wysyłki dokumentów, więc całkowity czas oczekiwania może wydłużyć się do ponad 11 tygodni. Od daty złożenia wniosku do momentu nadania mu statusu "w trakcie rozpatrywania" mogą minąć nawet dwa tygodnie. W Stanach Zjednoczonych można też dopłacić za szybszy czas procedowania dokumentu – w takim przypadku procedura zostanie zakończona w okresie od 5 do 7 tygodni, ale za taki przywilej trzeba zapłacić 60 dolarów.

Problemy z paszportami są także w Polsce

W Polsce wydawaniem paszportów zajmują się wydziały paszportowe Urzędów Wojewódzkich. Złożyć wniosek można na dwa sposoby – jedną możliwością jest rejestracja przez internet – najbliższy wolny termin jest na początku wakacji. Alternatywą może być przyjście „z ulicy” i złożenie wniosku w okienku. Tutaj pojawia się problem, bo w Urzędach Wojewódzkich są numerki, a urzędnicy każdego dnia przyjmują około 200 osób, podczas gdy chętnych jest przeważnie dwa razy więcej. Na przykład w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie chętni do wyrobienia paszportu przychodzą do urzędu około 3. rano – nie mając gwarancji, że danego dnia sprawę załatwią.

Urzędy Wojewódzkie w całym kraju wydłużyły godziny przyjęć interesantów, ale chętnych nie ubywa. Urzędnicy nie są w stanie wskazać jednoznacznego powodu tak dużego zainteresowania. Niektórzy Polacy tłumaczą to chęcią powrotu do wakacyjnych wyjazdów po pandemii koronawirusa. Innych zmotywowała inwazja Rosji na Ukrainę i ewentualna eskalacja konfliktu na Europy Zachodniej.

 fk

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor