09 września 2022

Udostępnij znajomym:

W 2021 roku ludzie stali się mniej szczęśliwi, bardziej zmartwieni i zestresowani. Okazuje się, że w dwóch krajach na świecie – w Afganistanie i Libanie, więcej ludzi żyło w nędzy niż gdziekolwiek indziej na świecie. Oni też najgorzej oceniali swoje warunki życia. 

Z badania opracowanego w zeszłym roku przez Instytut Gallupa wynika, że Afganistan i Liban uzyskały dwa najwyższe wskaźniki na świecie dotyczące negatywnych doświadczeń, które obejmowały codziennie doświadczenia ich mieszkańców w zakresie smutku, stresu, zmartwień, złości i bólu fizycznego. Wyższe wyniki w badaniu oznaczają, że większa część populacji doświadcza tych emocji.

63

Większość krajów z najwyższymi wynikami w Indeksie Negatywnych Doświadczeń borykała się z pewnym rodzajem niestabilności gospodarczej lub politycznej w 2021 r., która znajduje odzwierciedlenie w ich zdrowiu emocjonalnym.

Gallup przeprowadził ankietę w Afganistanie, gdy talibowie odzyskali kontrolę w zeszłym roku i gdy Stany Zjednoczone wycofały swoje wojska, a stan emocjonalny Afgańczyków odzwierciedlał chaos i niepewność. Zmartwienie, stres i smutek osiągnęły rekordowe poziomy w Afganistanie i były najwyższe na świecie w 2021 roku: 80% Afgańczyków było zmartwionych, 74% było zestresowanych, a 61% smutnych. Warto zauważyć, że żadna inna populacja na świecie nigdy nie zgłaszała takiego zaniepokojenia w historii badań Gallupa.

W Libanie niestabilność polityczna i nieskuteczność rządu stały się normą, ale ostatni kryzys gospodarczy tego kraju dotknął ludzi bardziej niż jakakolwiek walka od czasu wojny domowej. Jakość życia pogorszyła się tak bardzo, że 63% dorosłych Libańczyków stwierdziło, że chcieliby opuścić kraj na stałe, gdyby tylko mogli.

Gdy życie w Libanie stało się trudniejsze, negatywne emocje osiągnęły rekordowy poziom. Prawie trzy na cztery osoby (74%) stwierdziło w 2021 r., że doświadczały „dużego poziomu stresu” poprzedniego dnia. Około połowa ludzi w Libanie stwierdziła również, że doświadczyła dużo smutku (56%) i złości (49%). Liban przewodził na świecie pod kątem gniewu w 2021 roku.

Oceny życia dorosłych Afgańczyków i Libańczyków w 2021 roku przedstawiały trudny obraz ich obecnych warunków. Oprócz posiadania najgorszego stanu zdrowia emocjonalnego na świecie w 2021 r., Afgańczycy i Libańczycy również najgorzej ocenili swoje życie, przy czym Afgańczycy ocenili swoje życie na 2.4 w skali od zera do 10 (gdzie 10 to najlepsze możliwe życie, a zero to najgorsze) a Libańczycy oceniają swoje życie na 2.2.

Aby uwydatnić te dane, podczas gdy 24% dorosłych na całym świecie oceniło swoje życie na 3 na 10 lub mniej, 72% dorosłych Libańczyków i 87% dorosłych Afgańczyków oceniło swoje życie w ten sam sposób.

W drugim roku pandemii ludzie żyli z jeszcze większą niepewnością niż w poprzednim roku – więcej osób umierało na COVID-19 pomimo wprowadzenia szczepionek. Jednak pandemia nie jest jednym odpowiedzialnym za wzrost negatywnych emocji. Dane Gallupa pokazują, że świat od dekady znajduje się na negatywnej trajektorii.

jm

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor