Szpitale na całym świecie od dwóch lat znajdują się na pierwszej linii frontu w nieustannie rozwijającej się wojnie medycyny z COVID-19. Według ekspertów, którzy pomogli w opracowaniu corocznego rankingu najlepszych szpitali na świecie, oznaczało to konieczność szybkiego dostosowywania się do nowych i istniejących wyzwań oraz ciągłej improwizacji.
Pandemia zaostrzyła ogólnoświatowy niedobór personelu opieki zdrowotnej, zwłaszcza w pielęgniarstwie, twierdzi Gary S. Kaplan, były dyrektor generalny Virginia Mason Franciscan Health i starszy wiceprezes CommonSpirit Health.
Wiele instytucji medycznych zmagało się z tymi i innymi wyzwaniami podczas pandemii, ale to, co wyróżnia wiodące szpitale na świecie, to ich ciągła zdolność do świadczenia najwyższej jakości opieki nad pacjentem i prowadzenia krytycznych badań medycznych, nawet jeśli koncentrowały się na walce z COVID.
Szpitale, które najlepiej poradziły sobie podczas pandemii, to te, które nauczyły się pracować szybciej, wypracowały lepszą komunikację i wyeliminowały wewnętrzne podziały – twierdzi dr Gregory Katz, profesor z Innovation & Value in Health na University of Paris School of Medicine.
W jaki sposób wiodące szpitale utrzymują swój najwyższy status w trakcie globalnej pandemii, która wywróciła świat medyczny do góry nogami? Umiejętność i dążenie do ciągłych innowacji są kluczowe — a u podstawy leżą najlepsi specjaliści. Jak mówi David Bates z Boston’s Brigham and Women’s Hospital: „Najlepsze szpitale utrzymują najwyższy poziom głównie dzięki przyciąganiu najlepszych ludzi, tych, którzy koncentrują się na opracowywaniu nowych podejść do opieki i ulepszaniu opieki”.
Tegoroczny ranking World’s Best Hospitals 2022 opracowany przez portal Neewsweek, ocenił łącznie ponad 2,200 szpitali w 27 krajach.
Wyniki pokazują niezwykły przekrój doskonałości na całym świecie: dwadzieścia jeden krajów jest reprezentowanych w światowej czołówce 150 najlepszych placówek. Stany Zjednoczone prowadzą z 33 szpitalami, następne są Niemcy z 14; Włochy i Francja po 10; i Korea Południowa z ośmioma. Ogólnie w tegorocznej pierwszej setce znalazło się 13 nowych szpitali.
Celem tego badania jest zapewnienie najlepszego opartego na danych porównania reputacji i wydajności szpitali w różnych krajach. Autorzy mają nadzieję, że przyda się to nie tylko pacjentom i rodzinom poszukującym najlepszej opieki dla siebie i bliskich, ale także szpitalom, które porównują wyniki z innymi placówkami w okresie bezprecedensowych zmian w systemie opieki medycznej.
Pełna lista dostępna jest na stronie newsweek.com
jm