Badania pokazują, że miliony młodych osób jest zagrożonych utratą słuchu. Oto jak temu zapobiec.
Zarówno młodzież, jak i dorośli, często słuchają muzyki lub oglądają filmy zbyt głośno i zbyt długo – wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie BMJ Global Health.
„Oszacowaliśmy, że od 0.67 do 1.35 miliarda osób w wieku od 12 do 34 lat na całym świecie prawdopodobnie angażuje się w niebezpieczne praktyki słuchowe, a zatem są zagrożone utratą słuchu” – powiedziała autorka badania Lauren Dillard. Dillard jest konsultantem Światowej Organizacji Zdrowia i stażystą na Uniwersytecie Medycznym Karoliny Południowej.
Narażenie na dźwięk o zbyt dużej głośności może zmęczyć komórki czuciowe i struktury w uchu, powiedziała Dillard. Jeśli trwa to zbyt długo, mogą ulec trwałemu uszkodzeniu, powodując utratę słuchu, szum w uszach lub jedno i drugie.
Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom ograniczają bezpieczny poziom hałasu do około 85 decybeli przez okres 40 godzin tygodniowo. Badanie wykazało, że jeśli słuchasz tylko przez 2.5 godziny dziennie, jest to odpowiednik około 92 decybeli.
Jak wynika z badania, słuchacze podłączeni do smartfona często wybierają głośność do 105 decybeli, a różnego rodzaju lokale często mają głośność od 104 do 112 decybeli.
Analiza badania była rygorystyczna, a dowody przekonują, że utrata słuchu powinna być priorytetem zdrowia publicznego, powiedział De Wet Swanepoel, profesor audiologii na Uniwersytecie w Pretorii w RPA.
„Muzyka to dar, którym można się cieszyć przez całe życie” - powiedział Swanepoel, który jest także redaktorem naczelnym International Journal of Audiology. „Przesłanie jest takie, aby cieszyć się muzyką, ale bezpiecznie”.
Jak temu zapobiec
Niezależnie od tego, czy słuchasz na własnym urządzeniu, czy na koncercie, Dillard ostrzega, że dzwonienie w uszach to dobry znak, że muzyka jest zbyt głośna.
Istnieją jednak sposoby, aby zapobiec uszkodzeniom, zanim zauważysz efekty. Niektóre urządzenia pozwalają ludziom monitorować poziom odsłuchu w ustawieniach urządzenia, powiedziała. Niektóre nawet ostrzegają użytkowników, gdy zbyt długo słuchają zbyt głośno.
„Jeśli twoje urządzenie mówi, że słuchasz na niebezpiecznym poziomie, zmniejsz głośność i słuchaj muzyki przez krótszy czas” – powiedziała Dillard.
Eksperci nie mogą jednoznacznie powiedzieć, które słuchawki są najbezpieczniejsze do słuchania, zauważyła Dillard, ale zaleciła używanie tych, które zmniejszają hałas w tle, co może pomóc w utrzymaniu głośności na niższych poziomach, ponieważ nie musisz zagłuszyć hałasu wokół ciebie.
Nie zawsze mamy kontrolę nad pokrętłem głośności. Znajdując się na głośnym koncercie lub w głośny, miejscu, można chronić swój słuch, stojąc dalej od głośników i robiąc przerwy z dala od hałasu, jeśli to możliwe. Dillard dodała, że zawsze pomaga stosowanie produktów do ochrony słuchu, nawet piankowe zatyczki do uszu się do tego nadają.
„Słuch to zmysł, który łączy nas z ludźmi, których kochamy” – uważa Swanepoel. „Dbanie o nasz słuch jest kluczem do utrzymania zdrowych relacji oraz ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Profilaktyka pierwotna u młodych dorosłych ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia wcześniejszego i przyspieszonego ubytku słuchu związanego z wiekiem”.