13 września 2022

Udostępnij znajomym:

Wrzesień to National Preparedness Month. Z tej okazji Agencja Zarządzania Kryzysowego Stanu Illinois (IEMA) zachęca ludzi do przygotowania awaryjnych „pakietów ratunkowych” dla wszystkich domowników.

Kevin Sur, dyrektor ds. komunikacji IEMA, powiedział, że wrześniowa pogoda w Illinois może oznaczać silne wiatry, tornada, powodzie i przerwy w dostawie prądu, dodając, iż każde gospodarstwo domowe potrzebuje planu postępowania w nagłych wypadkach, a każdy członek rodziny powinien mieć przygotowany dla siebie spersonalizowany zestaw awaryjny. Niezależnie od tego, czy będzie to worek marynarski, plecak czy walizka na kółkach, ludzie potrzebują czegoś, co można łatwo złapać, jeśli muszą się ewakuować.

Zestaw dziecięcy może zawierać żywność, zabawki, ciepłe ubrania i kopię danych kontaktowych. Zestaw dla osoby starszej może zawierać trzydniowy zapas leków na receptę, dodatkową parę okularów, krem do protez i koc.

Sur zaleca posiadanie dwóch latarek i dodatkowych baterii dla każdej osoby.

„Polecam wydać trochę więcej, aby dostać solidne, dobrej jakości latarki” – powiedział. Zaleca, aby co najmniej jedna latarka była latarką czołową, aby użytkownik mógł oświetlić drogę, mając wolne ręce.

Inną ważną rzeczą, którą warto mieć w sytuacji awaryjnej, jest radio pogodowe zasilane bateryjnie, powiedział Sur. Radio pogodowe zapewnia najbardziej aktualne informacje dotyczące bezpieczeństwa i ewakuacji.

„Nie polegaj tylko na Wi-Fi" - dodał.

Każde gospodarstwo domowe powinno mieć apteczkę pierwszej pomocy.

„Apteczka ratunkowa – nawet prosta – może uratować życie” – wyjaśnia ekspert. „Z biegiem lat mój zestaw pierwszej pomocy Band-Aid bardzo się przydał”.

Jednym z elementów gotowości na wypadek sytuacji awaryjnych jest posiadanie listy kluczowych numerów telefonów, aby domownicy mogli się odnaleźć lub sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Ludzie polegają na swoich telefonach komórkowych, jeśli chodzi o numery telefonów. Ale co, jeśli telefon nie jest naładowany lub jeśli telefon zostanie zgubiony lub uszkodzony?” – pyta Sur.

Na stronie internetowej Ready Illinois IEMA udostępnia przydatne listy kontrolne w sytuacjach awaryjnych i wskazówki dotyczące przygotowania na sytuacje awaryjne.

8 first aid

Nie jesteśmy przygotowani

Większość Amerykanów przyznaje, iż nie czuje się przygotowanych na katastrofy naturalne, a prawie połowa badanych nie wie, jakie klęski żywiołowe obejmuje ich własna polica ubezpieczeniowa na dom.

Kluczowe elementy gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych, których nie posiada wielu Amerykanów, to: generatory (do ich nieposiadania przyznaje się 73% badanych), zestawy ewakuacyjne (68%) czy radia (45%). Mieszkańcy południowych stanów czują się najlepiej przygotowani, najsłabiej zaś wypadają mieszkańcy zachodniej części kraju.

45% Amerykanów nie wie, co obejmuje ich ubezpieczenie związane z roszczeniami z tytułu klęsk żywiołowych. A tylko 26% twierdzi, że posiada dodatkową polisę ubezpieczenia od klęsk żywiołowych. Tymczasem ubezpieczenie może mieć kluczowe znaczenie w zabezpieczeniu się przed stratami finansowymi, zwłaszcza w przypadku uszkodzenia domu.

„Wiele osób może nie chcieć wykupić dodatkowego ubezpieczenia w przypadku klęsk żywiołowych, ponieważ myślą, że nic się nigdy nie stanie” – mówi Nick VinZant, ekspert od ubezpieczeń. „Niestety, klęski żywiołowe się zdarzają i dochodzi do nich znacznie częściej. Dobrym pomysłem jest zbadanie dostępnych opcji, szczególnie jeśli mieszkasz na obszarze podatnym na katastrofy, które nie są objęte standardową polityką”.

Klasyfikacja klęsk żywiołowych Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) ma kluczowe znaczenie przy określaniu pomocy, ale większość konsumentów nie jest pewna, co można uznać za zagrożenie naturalne. W sumie 51% Amerykanów nie potrafiło wymienić wszystkich 18 zdarzeń, które FEMA uważa za zagrożenia naturalne, co jest ważnym pierwszym krokiem w klasyfikacji klęsk żywiołowych. Mniej niż 10% konsumentów wie, że grad, silny wiatr i pioruny można uznać za klęski żywiołowe.

Ponad jedna trzecia Amerykanów (36%) uważa, że klęski żywiołowe stają się coraz częstsze i groźniejsze. Przekonanie to jest najbardziej powszechne wśród wyżu demograficznego (43%).

FEMA zaleca dołączenie radia do podstawowego zestawu awaryjnego, aby otrzymywać krytyczne aktualizacje pogody lub informacje o ewakuacji podczas katastrofy, szczególnie dlatego, że są one zbudowane tak, aby wytrzymać przerwy w zasilaniu, podczas gdy inne urządzenia (takie jak telefony komórkowe) mogą ulec awarii. Jednak ma go mniej niż połowa (45%) Amerykanów. Ponadto 37% nie ma co najmniej trzydniowego zapasu wody, a 25% nie ma zapasu niepsującej się żywności na trzy dni na wypadek sytuacji awaryjnej.

Ogólnie rzecz biorąc, tylko nieco ponad jedna czwarta (26%) wydała w ciągu ostatniego roku pieniądze na przygotowanie się na przyszłe klęski żywiołowe. W tej grupie 9% wydało 10,000 dolarów lub więcej, przy czym mężczyźni (12%) to robią częściej niż kobiety (5%).

W miarę wzrostu częstotliwości klęsk żywiołowych, coraz więcej nieruchomości w USA jest narażonych na szkody związane z pogodą. Dobrym przykładem są powodzie. Według badania przeprowadzonego przez firmę ValuePenguin na temat ryzyka powodziowego, od 8.4 miliona do 16.5 miliona nieruchomości jest zagrożonych powodzią.

Ogólnie 91% Amerykanów twierdzi, że doświadczyło klęski żywiołowej. Przerwy w dostawie prądu (79%) są najczęstszym skutkiem, ale wśród tych, którzy zostali dotknięci finansowo: 26% doznało szkód w miejscu zamieszkania; 19% straciło dochód; 19% doznało uszkodzeń swoich pojazdów; 17% zostało ewakuowanych.

Badania od dawna wskazują, że klęski żywiołowe są coraz częstsze i bardziej dotkliwe, pomimo stosunkowo niskiego odsetka Amerykanów, którzy tak uważają. Co więcej, już teraz wpływa to na mieszkańców Stanów Zjednoczonych finansowo. Według Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) tylko w 2020 r. w USA miały miejsce 22 katastrofy pogodowe i klimatyczne, w których łączne straty przekroczyły 1 miliard dolarów.

jm

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor