22 marca 2022

Udostępnij znajomym:

Afroamerykanie, którzy noszą fryzury takie jak afro czy warkoczyki typu cornrows nie powinny spotykać się z krytyką z tego powodu – zarówno w szkole, jak i w miejscu pracy - oświadczyła w piątek Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Członkowie izby zagłosowali za wyraźnym stanowiskiem, że dyskryminacja ze względu na charakterystyczną dla danej kultury fryzurę jest naruszeniem praw i swobód obywatelskich.

„Są w tym społeczeństwie ludzie, którzy uważają, że włosy zaplecione, splecione w warkocze lub niewyprostowane w kolorze blond lub jasnobrązowym, oznaczają w pewien sposób wykluczenie z normalnego funkcjonowania” - powiedziała podczas debaty na forum Izby, demokratka Bonnie Watson Coleman, pomysłodawczyni ustawy. Zwolennicy projektu powołują się na badania przeprowadzone w 2019 roku przez firmę Dove, które wykazały, że jedna na pięć czarnoskórych kobiet pracujących w biurze lub w handlu twierdzi, iż musiała zmienić swoją naturalną fryzurę ze względu na obawę przed dyskryminacją. Badanie wykazało również, że czarnoskórzy uczniowie są znacznie częściej zawieszani przez władzę szkół za naruszenie zasad dotyczących ubioru i fryzury.

Republikanie przeciwko

Wszyscy republikanie z wyjątkiem 14 głosowali przeciw, nazywając ustawę niepotrzebną i odwracającą uwagę od całej sprawy. Stwierdzili oni, że ochrona przed dyskryminacją ze względu na rodzaj fryzury istnieje już w kilku ustawach federalnych. Reprezentantka Ilhan Omar z Minnesoty, która nazwała sprzeciw swoich kolegów z GOP "dość zniechęcającym".

"Ci członkowie, którzy są w większości białymi mężczyznami, nigdy nie doświadczyli tego rodzaju dyskryminacji. Nie mają możliwości wypowiedzenia się na ten temat, powinni więc pozostawić tę kwestię decydentom, którzy wykonują swoją pracę i doświadczyli tego rodzaju dyskryminacji" - powiedziała w piątkowym wywiadzie Omar.

Wyboista droga legislacyjna

Izba przegłosowała ustawę stosunkiem 235 do 189 głosów, zakazując dyskryminacji ze względu na strukturę włosów czy samą fryzurę. Ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie jej los jest niepewny. Prezydent Joe Biden zapowiedział już, że podpisze ustawę, znaną jako Crown Act.

fk

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor