Wyobraźcie sobie upilnowanie malucha, który nie tylko potrafi raczkować, ale także wspinać się na drzewa.
Nowa analiza stopy dziecka przeprowadzona na starożytnej skamielinie pokazuje, że nasi przodkowie posiadali zdolności adaptacyjne, które umożliwiały im wspinanie się po drzewach, podobnie jak ich dalecy kuzyni, małpy.
Stopa wielkości ludzkiego kciuka jest jedną częścią prawie kompletnego szkieletu datowanego na 3.3 miliony lat i należącego małej dziewczynki, oficjalnie określonego jako Australopithecus afarensis. Skamielina, nazwana „Selam” została odkryta przez paleoantropologa z University of Chicago, Zeresenaya Alemsegeda w 2002 roku w regionie Dikika w Etiopii.
Studiując stopę, Alemseged i inni naukowcy zbadali to, w jaki sposób dziecko mogło z niej korzystać i co mówi ona na temat ewolucji człowieka.
Naukowcy wiedzieli, że w wieku 2.5 lat Selam, co oznacza „pokój” w wieku etiopskich językach, chodziła już na dwóch nogach. Ale zauważyli w skamielinie znaki wskazujące na to, że dziewczynka także spędzała czas na drzewach i wisiała na swojej matce w czasie szukania pożywienia.
Kluczową wskazówką był duży palec u nogi Selam, który był bardziej ruchomy w porównaniu do skamieniałości osób dorosłych, co pozwalało jej chwytać gałęzie i wspinać się. Opierając się na szkieletowej strukturze stopy Selam, naukowcy uważają, że dzieci spędzały prawdopodobnie więcej czasu na drzewach niż dorośli.
Zdolność do wspinaczki zapewniła młodszym, bardziej narażonym osobnikom alternatywę dla chodzenia – wynika z ustaleń naukowców, których odkrycia zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Science Advances.
Odkrycie według Alemsegeda daje głębszy wgląd w ewolucję ludzkich przodków i jest najnowszym uzyskanym w wyniku badania szkieletu Salem. W ubiegłym roku naukowiec użył tej samej skamieliny, aby badać ewolucję ludzkiego kręgosłupa.
„Szkielet nadal dostarcza nowego, naprawdę niesamowitego spojrzenia na proces adaptacji naszych przodków” – powiedział Alemseged w wydanym oświadczeniu.
Monitor