Nowy rok już za nieco ponad 3 miesiące, co oznacza, że wkrótce w życie wejdzie wiele nowych rozporządzeń. Wśród nich kilka mogących przynieść korzyści pracownikom w naszym stanie.
Jedną ze zmian jest prawo o nazwie ODRISA, które jest akronimem utworzonym od „One Day Rest In Seven Act”. Chociaż obecne przepisy mówią, że pracodawca jest zobowiązany „zapewnić pracownikom co najmniej dwadzieścia cztery godziny odpoczynku w każdym tygodniu kalendarzowym”, to według Departamentu Pracy stanu Illinois, sformułowanie to nieco zmieni się w przyszłym roku, na czym wiele osób będzie mogło skorzystać.
Od 1 stycznia ustawa mówić będzie o co najmniej 24 godzinach odpoczynku po przepracowaniu sześciu kolejnych dni, niezależnie od harmonogramu pracy danej osoby.
Ustawa ODRISA obejmuje również przerwy na posiłki, co w 2023 r. również trochę się zmieni. Obecnie prawo przyznaje pracownikom „przerwę na posiłek wynoszącą 20 minut na każde 7.5-godzin pracy, rozpoczynającą się nie później, niż 5 godzin po rozpoczęciu zmiany”. W nowej wersji zmieni się to tak, że pracownicy będą mieli prawo do kolejnego 20-minutowego posiłku za każde dodatkowe 4.5 godziny nieprzerwanej pracy. Oznacza to, że osoby pracujące na 12-godzinnych zmianach uzyskają prawo do dwóch przerw na posiłki. O ile w wielu firmach jest to już przyjęty od dawna standard, to jednak nie wszędzie i nowe prawo ma skorygować te różnice.
Poza tym wprowadzane są zmiany do „Ustawy o urlopach w okresie żałoby”. Nowa poprawka pozwala pracownikom mieć dzień wolny z powodu: poronienia; nieudanej inseminacji domacicznej lub innej procedury leczenia niepłodności; nieudanego spotkania adopcyjnego lub adopcji, która nie została sfinalizowana z powodu zakwestionowania jej przez kogoś; zerwania umowy z matką zastępczą (surogatką); diagnozy mającej negatywny wpływ na ciążę lub płodność; urodzenia martwego dziecka.
Pracownikom należy również przyznać 10 dni roboczych bezpłatnego urlopu, jeśli biorą udział w pogrzebie członka rodziny, którym może być według przepisów „dziecko pracownika, pasierb, małżonek, partner domowy, rodzeństwo, rodzic, teściowa, teść, wnuk, babcia, dziadek lub ojczym”.
Zmiany te wchodzą w życie 1 stycznia 2023 r.
rj