Większość z nas zdaje sobie sprawę, że odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne dla codziennych funkcji organizmu, takich jak regulacja temperatury i utrzymanie zdrowia skóry.
Ale picie wystarczającej ilości wody wiąże się również ze znacznie niższym ryzykiem rozwoju chorób przewlekłych, niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci lub niższym ryzykiem bycia biologicznie starszym niż wiek chronologiczny, zgodnie z badaniem National Institutes of Health opublikowanym w czasopiśmie eBioMedicine.
„Wyniki sugerują, że odpowiednie nawodnienie może spowolnić starzenie i przedłużyć życie wolne od chorób” – powiedziała autorka badania Natalia Dmitrieva, badaczka z National Heart, Lung and Blood Institute.
Ustalenie, jakie środki zapobiegawcze mogą spowolnić proces starzenia, jest głównym wyzwaniem medycyny zapobiegawczej – stwierdzili autorzy badania. To dlatego, że w miarę szybkiego starzenia się światowej populacji pojawia się epidemia „przewlekłych chorób zależnych od wieku”. A wydłużenie życia w zdrowiu może pomóc poprawić jakość życia i obniżyć koszty opieki zdrowotnej bardziej niż samo leczenie chorób.
Na podstawie wcześniejszych podobnych badań na myszach autorzy sądzili, że optymalne nawodnienie może spowolnić proces starzenia. W tych badaniach ograniczenie wody przez całe życie zwiększyło stężenie sodu w surowicy myszy o 5 milimoli na litr i skróciło ich długość życia o sześć miesięcy, co odpowiada około 15 latom życia człowieka, zgodnie z nowym badaniem. Stężenie sodu w surowicy można zmierzyć we krwi i wzrasta, gdy pijemy mniej płynów.
Korzystając z danych zdrowotnych zebranych w ciągu 30 lat od 11,255 dorosłych z badania Atherosclerosis Risk in Communities (ARIC), zespół badawczy stwierdził, że osoby dorosłe, które miały poziom sodu w surowicy na wyższym końcu normalnego zakresu – czyli od 135 do 146 miliekwiwalentów na litr (mEq/L) — odnotowały gorsze wyniki zdrowotne niż osoby z dolnej granicy przedziału. Zbieranie danych rozpoczęło się w 1987 roku, kiedy uczestnicy mieli 40 lub 50 lat, a średni wiek uczestników podczas końcowej oceny w okresie badania wynosił 76 lat.
Dorośli z poziomami powyżej 142 mEq/l mieli o 10% do 15% większą szansę bycia biologicznie starszymi niż ich wiek chronologiczny w porównaniu z uczestnikami w zakresie od 137 do 142 mEq/l. Uczestnicy z wyższym ryzykiem szybszego starzenia się mieli również o 64% wyższe ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, takich jak niewydolność serca, udar, migotanie przedsionków, choroba tętnic obwodowych, przewlekła choroba płuc, cukrzyca i demencja.
A osoby z poziomami powyżej 144 mEq/L miały o 50% wyższe ryzyko biologicznego starzenia się i o 21% wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci. Dorośli z poziomami sodu w surowicy między 138 a 140 mEq/l mieli natomiast najniższe ryzyko rozwoju chorób przewlekłych. Badanie nie zawierało informacji o tym, ile wody pili uczestnicy.
Wiek biologiczny
Wiek biologiczny określono za pomocą biomarkerów, które mierzą wydajność różnych układów narządów i procesów, w tym biomarkerów sercowo-naczyniowych, nerkowych, układu oddechowego, metabolicznego, odpornościowego i stanów zapalnych.
Wysoki poziom sodu w surowicy nie był jedynym czynnikiem związanym z ryzykiem choroby, przedwczesnej śmierci i szybszego starzenia się — ryzyko było również wyższe wśród osób z niskim poziomem sodu w surowicy.
To odkrycie jest zgodne z wcześniejszymi doniesieniami o zwiększonej śmiertelności i chorobach sercowo-naczyniowych u osób z niskim regularnym poziomem sodu, co przypisywano chorobom powodującym problemy z elektrolitami, stwierdzili autorzy.
Sesso zauważył, że badanie nie dotyczyło przyspieszonego starzenia się, „co jest skomplikowaną koncepcją, którą dopiero zaczynamy rozumieć”.
„U podstaw tego leżą dwa kluczowe powody” – powiedział. Autorzy badania „polegali na kombinacji 15 miar przyspieszonego starzenia, ale jest to jedna z wielu definicji, co do których nie ma konsensusu. Po drugie, ich dane dotyczące nawilżenia i przyspieszonego starzenia się były „migawką” w czasie, więc nie mamy możliwości zrozumienia przyczyny i skutku”.
Pij wystarczającą ilość płynów każdego dnia
Według kilku badań cytowanych przez autorów nowego badania około połowa ludzi na całym świecie nie spełnia zaleceń dotyczących całkowitego dziennego spożycia wody.
„Na poziomie globalnym może to mieć duży wpływ” – twierdzi Dmitrieva. „Zmniejszona zawartość wody w organizmie jest najczęstszym czynnikiem zwiększającym stężenie sodu w surowicy, dlatego wyniki sugerują, że utrzymywanie dobrego nawodnienia może spowolnić proces starzenia i zapobiegać lub opóźniać choroby przewlekłe”.
Na poziom sodu w surowicy wpływa przyjmowanie płynów z wody, innych płynów oraz owoców i warzyw o dużej zawartości wody.
„Najbardziej imponującym odkryciem jest to, że to ryzyko (w przypadku chorób przewlekłych i starzenia się) jest widoczne nawet u osób, u których poziom sodu w surowicy znajduje się na górnej granicy „normalnego zakresu”- powiedział dr Richard Johnson, profesor na Uniwersytecie z Colorado School of Medicine, który nie brał udziału w badaniu.
Odpowiednia ilość, to ile?
„To kwestionuje pytanie, co jest naprawdę normalne, i potwierdza koncepcję, że jako populacja prawdopodobnie nie pijemy wystarczającej ilości wody”.
Według Cleveland Clinic ponad 50% twojego ciała składa się z wody, która jest również niezbędna do funkcjonowania, w tym do trawienia pokarmu, tworzenia hormonów i neuroprzekaźników oraz dostarczania tlenu do całego ciała.
National Academy of Medicine zaleca kobietom spożywanie 2.7 litra (91 uncji) płynów dziennie, a mężczyznom 3,7 litra (125 uncji) dziennie. To zalecenie obejmuje wszystkie płyny i pokarmy bogate w wodę, takie jak owoce, warzywa i zupy. Ponieważ średni stosunek płynów do pożywienia wynosi około 80:20, odpowiada to dziennej porcji 9 kubków dla kobiet i 12.5 dla mężczyzn.
Osoby z problemami zdrowotnymi powinny porozmawiać z lekarzem o tym, jaka ilość płynów jest dla nich odpowiednia.
„Celem jest upewnienie się, że pacjenci przyjmują wystarczającą ilość płynów, przy jednoczesnej ocenie czynników, takich jak leki, które mogą prowadzić do utraty płynów” – powiedział współautor badania, dr Manfred Boehm, dyrektor Laboratory of Cardiovascular Regenerative Medicine.
Jeśli masz problemy z nawodnieniem organizmu, możesz potrzebować pomocy we wprowadzeniu tego nawyku do swojej zwykłej rutyny. Spróbuj zostawić szklankę wody przy łóżku do picia po przebudzeniu lub napij się wody podczas parzenia porannej kawy. Zakotwicz swój nawyk nawadniania w miejscu, w którym przebywasz kilka razy dziennie, radzi ekspert nauk behawioralnych, dr BJ Fogg, założyciel i dyrektor Stanford University Behavior Design Lab.
jm