15 marca 2018

Udostępnij znajomym:

Scott Kelly spędził rok w przestrzeni kosmicznej i teraz jego DNA różni się od kodu genetycznego jego identycznego brata bliźniaka.

Astronauta, który spędził rok w kosmosie w ramach przełomowej misji NASA, nie jest już dokładnym genetycznym odpowiednikiem swojego brata bliźniaka, Marka Kelly’ego – wynika z nowych badań.

Naukowcy odkryli, że Scott Kelly, który ustanowił rekord największej ilości kolejnych dni spędzonych na orbicie, przeszedł „nieoczekiwaną” zmianę genetyczną. Po zakończeniu lotu badacze NASA odkryli „setki unikalnych mutacji”. Niektóre z nich obejmowały tzw. krążenie komórek bez DNA we krwi. Inne dotyczyły zmian w epigenomie – jest to rodzaj genetycznego systemu kontroli, który określa sposób ekspresji genów. Jeszcze inne obejmowały wydłużenie telomerów, znajdujących się na końcówkach chromosomów, które pomagają regulować proces starzenia.

Około 93 procent zmian miała charakter tymczasowy, a profil genetyczny Kelly’ego powrócił do normy stosunkowo szybko po powrocie na Ziemię, w przypadku telomerów wydłużenie zniknęło w ciągu 48 godzin. Ale 7 procent zmian utrzymało się w ciągu dwóch lat po zakończeniu misji. Dotyczą one genów związanych z układem odpornościowym mężczyzny, naprawy DNA, sieci tworzenia kości, niedotlenienia i hiperkapnii – czytamy w opublikowanym raporcie.

Wyniki stanowią część badania NASA „Twin Study”, a geny Kelly’ego mogły zostać porównane do jego identycznego brata bliźniaka Marka, który pozostał na Ziemi, jako czynnik kontrolny w prowadzonym eksperymencie.

Scott Kelly wykorzystał ostatnio Twittera, by skomentować badanie. Zażartował, że to „dobra wiadomość”, ponieważ nie musi już nazywać Marka swoim identycznym bratem bliźniakiem.

Nowe odkrycia mają znaczenie z powodów, które wykraczają daleko poza geny braci Kelly i ogólny stan zdrowia. Misja na Marsa potrwa do trzech lat, w zależności od tego, jak długo astronauci pozostaną na Czerwonej Planecie. Tylko wtedy, gdy w pełni zrozumiemy procesy, którym poddawane jest ciało w czasie tak długiego lotu kosmicznego, będzie to misja, którą można bezpiecznie przeprowadzić.

Monitor

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor