29 sierpnia 2022

Udostępnij znajomym:

Liczba uchodźców z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną przyjechali do Stanów Zjednoczonych jest większa niż szacowała to administracja prezydenta Joe Bidena. Z Ukrainy od początku marca uciekło ponad 6 milionów osób, a 150,000 jako miejsce przeznaczenia wybrało Stany Zjednoczone. Wielu nowo przybyłych wojenną traumę leczy wśród swoich rodaków – tak jest m.in. w chicagowskim Ukrainian Village. Eksperci ostrzegają, że dla uchodźców wojennych każdy kolejny miesiąc będzie coraz gorszy –z powodów psychicznych, ekonomicznych i prawnych.

"Jak wszyscy uchodźcy, zaczynają od zera" - powiedziała Krish O'Mara Vignarajah, prezes i dyrektor generalny Lutheran Immigrant and Refugee. "Stracili swoje domy, zostawili bliskich za sobą, widzieli obrazy egzekucji cywilów. Wszystko to zbiera ogromne żniwo psychiczne". Dla wielu z nich amerykańska przyszłość stoi pod znakiem zapytania - ponad połowa została przyjęta tymczasowo, co oznacza, że w końcu będą musieli wrócić do domu, niezależnie od tego, czy jest do czego wracać.

"Ważne jest, aby Stany Zjednoczone nadal służyły jako bezpieczna przystań" - powiedziała Vignarajah.

Problemem będą przeszkody natury prawnej

Większość Ukraińców mieszkających w USA zdaje sobie sprawę z tymczasowości sytuacji. Mniej więcej połowa uchodźców z Ukrainy przybyła poprzez program Uniting for Ukraine, uruchomiony w kwietniu jako odpowiedź na kryzys i falę migrantów. Program pozwala osobom przebywającym w USA na sponsorowanie ukraińskich uchodźców lub członków ich najbliższej rodziny, aby mogli oni wjechać na terytorium USA na zasadzie "humanitarnego zwolnienia warunkowego" – to proces podobny do tego, który zastosowano wobec uchodźców afgańskich ewakuowanych do USA w zeszłym roku. Wjazd poprzez program to dużo szybsze procedury w porównaniu z amerykańskim Refugee Admissions Program, czyli powolnym procesem, który może trwać nawet rok. Szybsza ścieżka nie zapewnia samych usług socjalnych lub możliwości zalegalizowania pobytu, które oferuje tradycyjny program. Do 19 sierpnia, według DHS, U.S. Citizenship and Immigration Services otrzymał ponad 109,000 wniosków od osób szukających wsparcia dla ukraińskich uchodźców w ramach programu Uniting for Ukraine. W międzyczasie ponad 79,000 Ukraińców zostało wpuszczonych do USA w ramach innych programów, w tym wiz tymczasowych i głównego programu U.S. Refugee Admissions. W sumie około 20,000 ukraińskich uchodźców przedostało się do Stanów przez granicę amerykańsko-meksykańską, ale od tego czasu ta droga została dla nich praktycznie zamknięta.

Ukraińcy osiedlają się głównie tam, gdzie są diaspory

Większość z nich osiedla się w Nowym Jorku, New Jersey i Pensylwanii, a także w miastach takich jak Chicago, Seattle i Los Angeles. Do Stanów przybyły głównie kobiety z dziećmi ze względu na obowiązującą na Ukrainie mobilizację wojskową. W USA wszyscy Ukraińcy mogą liczyć na wsparcie socjalne – nie tylko ci korzystający z tradycyjnego programu. Osoby przyjęte w ramach amerykańskiego Programu Przyjęć Uchodźców, do którego osoby są kierowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych, otrzymują pomoc w zakresie podstawowych potrzeb, takich jak mieszkanie, zatrudnienie, zapisy do szkół dla dzieci i inne świadczenia. O legalny stały pobyt mogą się ubiegać po roku pobytu w USA.

Inne kraje przyjęły jeszcze więcej migrantów

Spośród ponad 6 mln Ukraińców, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z ojczyzny, 1.3 mln znalazło schronienie w Polsce, około 1 mln w Niemczech i 413 tys. w Czechach. Polski rząd nadal nadaje Ukraińcom, którzy uciekli przed wojną numery PESEL. Dzięki temu uchodźcy mają zalegalizowany pobyt na Wisłą i możliwość legalnej pracy. Oprócz tego mogą korzystać z programów socjalnych na identycznych zasadach jak Polacy, a ukraińskie dzieci mogą uczęszczać do polskich szkół i przedszkoli na takich samych warunkach jak ich koledzy i koleżanki z Polski.

fk

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor