W poniedziałek pracownicy sklepów Treasure Island zorganizowali demonstrację po tym, jak pojawiła się informacja o zamknięciu tej sieci sklepów spożywczych.
Pracownicy twierdzą, że są zszokowani faktem, iż sklepy mają zostać zamknięte do końca tego tygodnia, pozostawiając ich na lodzie i bez środków do życia.
Oburzeni pracownicy zorganizowali wiec, aby przekazać wiadomość do kierownictwa sieci Treasure Island, wywrzeć presję na opinii publicznej oraz wykrzyczeć to, co ich zdaniem, odzwierciedla podejrzane praktyki biznesowe.
Obecni i byli pracownicy Treasure Island skandowali i maszerowali w głównej siedzibie sklepu przy 3400 North Broadway w dzielnicy Lakeview. Protestujący nieśli ze sobą puste skrzynie ze skarbami, symbolizujące utratę dochodów.
Firma Tresure Island ogłosiła, że do piątku rozpocznie proces zamykania wszystkich siedmiu lokalizacji.
Pracownicy twierdzą, że nie otrzymali praktycznie żadnych wcześniejszych powiadomień, gdy ogłoszono zamykanie sklepów pod koniec września, a Tresure Island nagłe wstrzymało płatności na ich ubezpieczenia zdrowotne, pozostawiając setki swoich pracowników bez opieki medycznej.
Protestujący wspólnie z organizacją broniącą praw pracowników Arise Chicago, domagali się, żeby Treasure Island wypłaciło swoim pracownikom 60-dniowe wynagrodzenia oraz środki na ubezpieczenia zdrowotne w trybie natychmiastowym.
"Szokujące jest to, iż Treasure Island zostawiło swoich pracowników bez powiadomienia i bez wypłat" - powiedział dyrektor wykonawczy Arise Chicago, C.J. Hawking.
"Ludzie żyją od wypłaty do wypłaty, a to, że Treasure Island robi nam coś takiego, bez powiadomienia, bez wynagrodzenia, jest po prostu niesprawiedliwe" - powiedziała Sandra Roman, jedna z pracownic.
Pracownicy twierdzą, że prawo stanowe regulowane ustawą Illinois Warrant Act stanowi, iż pracodawcy zatrudniający ponad 75 osób, muszą zapewnić pracownikom 60-dniowe wypowiedzenie lub wynagrodzenia za 60 dni pracy.
Istniejąca od wielu lat sieć sklepów spożywczych w Chicago została również pozwana do sądu przez United Food and Commercial Workers International Union za rzekome naruszenie federalnego prawa, które reguluje kwestię powiadamiania o zwolnieniach.
Monitor