Według banku i firmy inwestycyjnej Morgan Stanley prawie połowa wszystkich młodych dorosłych w Stanach Zjednoczonych, czyli w wieku od 18 do 29 lat, mieszka z rodzicami. Taki układ mieszkalny z kolei zwiększa zyski firm produkujących towary luksusowe, dzięki poczynionym na wspólnym mieszkaniu oszczędnościom.
Według danych spisu powszechnego liczba osób wprowadzających się ponownie do mieszkania z co najmniej jednym rodzicem wzrosła w 2020 r. - u szczytu pandemii - do 49.5%. W 2021 r. odsetek ten spadł, ale niewiele, bo do poziomu 48%. Oczekuje się, że po podsumowaniu kończącego się roku pozostanie na tym samym poziomie.
Kiedy tzw. „młodzi dorośli” uwalniają swoje budżety od codziennych, niezbędnych potrzeb, pozostaje im więcej pieniędzy, które mogą wydać na przedmioty z grupy „chcę mieć”, a niekoniecznie „potrzebuję”, takie jak podróże, rozrywka i towary luksusowe.
„Uważamy, że zmiany strukturalne w demografii mogły zostać przeoczone” — uważa zespół z Morgan Stanley. „Jednym z kluczowych trendów demograficznych w Stanach Zjednoczonych (i szerzej na rynku zachodnim) była i jest rosnąca liczba młodych dorosłych mieszkających z rodzicami, spowodowana względami finansowymi (zwykle kosztami wynajmu), a także innymi czynnikami socjologicznymi (np. zwiększonym zainteresowaniem wyższą edukacją i coraz bardziej opóźnionym wiekiem zawarcia małżeństwa).
Badanie Property Management przeprowadzone w grudniu wśród 1,200 Amerykanów w wieku od 26 do 41 lat również wykazało, że jedna czwarta mieszkała w domu rodziców. Spośród osób mieszkających z rodzicami 55% przeprowadziło się z powrotem do rodzinnego domu w ciągu ostatniego roku. Głównymi powodami podawanymi przez respondentów była chęć zaoszczędzenia pieniędzy (51%) oraz brak środków na czynsz (39%).
Chociaż prawie czterech na dziesięciu millenialsów mieszkających w domu twierdzi, że ich rodzice pobierają od nich czynsz, to prawie połowa mówi, że płaci mniej niż 500 dolarów miesięcznie. Pozostawia to spore oszczędności w porównaniu z krajową średnią miesięcznego czynszu, który według portalu rent.com w październiku wynosił 1,980 dolarów.
Nie tylko USA, nie tylko Zachód
Ten rodzaj wielopokoleniowej struktury mieszkalnej od dziesięcioleci jest wiatrem w żaglach chińskiego rynku dóbr luksusowych. Chociaż Chiny stopniowo rozluźniały politykę jednego dziecka, naród ten jest domem dla całego pokolenia nazywanego „małymi cesarzami”, w którym sześcioro dorosłych — dwoje rodziców i czworo dziadków — opiekuje się jednym dzieckiem. Z kulturowego punktu widzenia mieszkanie z rodzicem aż do ślubu nie jest niczym niezwykłym w Chinach, a rodzina z klasy średniej często łączy rodzinne oszczędności, aby kupić jedynemu dziecku nieruchomość do zamieszkania, tak, aby dziecko nigdy nie musiało płacić czynszu w przyszłości.
Sektor dóbr luksusowych okazał się odporny pomimo globalnych trudności gospodarczych. Wspólna prognoza firm Bain & Co. i Altagamma przewiduje, że światowy rynek dóbr luksusowych wzrósł w tym roku o 21% do 1.4 biliona euro.