Dla każdego rodzica kwestie molestowania seksualnego dzieci są trudnym tematem do rozmowy czy nawet własnych przemyśleń. Jednak rozmawianie o wykorzystywaniu seksualnym dzieci, choć krępujące i niewygodne, są jednym z głównych sposobów, w jaki rodzice mogą je chronić.
Według CDC:
- Około jedna czwarta dziewczynek i jeden na 13 chłopców w USA jest wykorzystywana seksualnie
- 91% sprawców jest znanych dziecku lub rodzinie dziecka
- Kobiety będące ofiarami wykorzystywania seksualnego jako dzieci są bardziej narażone na wiktymizację przemocy seksualnej w wieku dorosłym
- Wszystkie ofiary wykorzystywania seksualnego jako dzieci są dwukrotnie częściej narażone na przemoc ze strony partnera inną niż o podłożu seksualnym.
- Wiele przypadków wykorzystania seksualnego dzieci nigdy nie jest zgłaszają. Dlatego powyższe liczby prawdopodobnie zaniżają rzeczywistą skalę problemu.
- Całkowite obciążenie ekonomiczne związane z wykorzystywaniem seksualnym dzieci w Stanach Zjednoczonych w 2015 r. oszacowano na co najmniej 9.3 miliarda dolarów.
Tania Haigh, współzałożycielka i prezes organizacji Parents Against Child Sex Abuse, założyła organizację non-profit, gdy jej własna rodzina została dotknięta tym problemem. Mówi, że rozmowy z dziećmi o ich ciele powinny zaczynać się, gdy tylko mogą mówić.
„Powiedzmy, że ma 2 latka – zaczynają się rozmowy na temat ich ciała” – mówi Haigh. „Chodzi o zdrowie i właśnie od tego zaczynamy – łącząc tę koncepcję zdrowia i bezpieczeństwa. Często ten temat jest niewygodny dla rodziców, więc chcą zostawić go szkole, a to nie wystarczy”.
Haigh mówi, że tak jak w przypadku każdej rozmowy z dziećmi, ważne jest, aby powracać do tematu i dostosowywać go do wieku, gdy dzieci dorastają.
Konsekwencje na całe życie
Doświadczanie wykorzystywania seksualnego jako dziecko może wpływać na to, jak dana osoba myśli, działa i czuje się przez całe życie. Może to skutkować krótko- i długoterminowymi konsekwencjami dla zdrowia fizycznego, psychicznego i behawioralnego.
Przykłady konsekwencji dla zdrowia fizycznego obejmują:
infekcje przenoszone drogą płciową (STI)
urazy fizyczne
przewlekłe schorzenia w późniejszym życiu, takie jak choroby serca,
otyłość i nowotwory
Przykłady konsekwencji dla zdrowia psychicznego obejmują:
- depresję
- objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD)
Przykłady konsekwencji behawioralnych obejmują:
zażywanie/nadużywanie substancji, w tym nadużywanie opioidów
ryzykowne zachowania seksualne, czyli seks z wieloma partnerami lub zachowania, które mogą skutkować ciążą lub chorobami przenoszonymi drogą płciową
zwiększone ryzyko popełnienia przemocy seksualnej
zwiększone ryzyko samobójstwa lub prób samobójczych.
Dorośli są odpowiedzialni za zapewnienie dzieciom bezpiecznych, stabilnych, opiekuńczych relacji i środowiska. Zasoby dotyczące wykorzystywania seksualnego dzieci skupiały się głównie na leczeniu ofiar i pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców. Wysiłki te są ważne po wystąpieniu przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci. Jednak niewiele zainwestowano w profilaktykę i zapobieganie wykorzystywaniu seksualnemu dzieci. Dostępne są skuteczne strategie oparte na dowodach, aby proaktywnie chronić dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym dzieci, ale niewiele z nich zostało szeroko rozpowszechnionych. Potrzeba więcej zasobów, aby opracować, ocenić i wdrożyć oparte na dowodach strategie profilaktyki pierwotnej wykorzystywania seksualnego dzieci. Strategie te mogą pomóc zapewnić wszystkim dzieciom bezpieczne, stabilne, opiekuńcze relacje i środowiska. CDC podkreśla, że można zapobiegać przypadkom wykorzystywania seksualnego dzieci.
jm