Wiele badań dotyczących raka piersi wykazało znaczne różnice rasowe w diagnozie i wskaźnikach przeżywalności. Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z University of Illinois sugerują, że pewne cechy sąsiedztwa, w którym mieszka kobieta, takie jak kwestie segregacji rasowej czy status społeczno-ekonomiczny, mogą przyczynić się do tych różnic.
Na przykład dzielnice o niskim dochodzie na obszarach miejskich wiążą się ze zwiększonym ryzykiem późnego rozpoznania raka piersi i wyższymi wskaźnikami śmiertelności wśród kobiet pochodzenia afroamerykańskiego.
Nawet na obszarach o niskich dochodach, gdzie dochodzi do poprawy ekonomicznej, afroamerykańskie kobiety mogą być znacznie bardziej narażone na wystąpienie choroby z przerzutami do czasu, gdy zostaną zdiagnozowane na raka piersi – powiedziała główna autorka badania, Brandi Patrice Smith.
„To jest pouczające, ponieważ wzrost ogólnego statusu społeczno-ekonomicznego sąsiedztwa powinien skutkować lepszym zdrowiem mieszkańców, a nie gorszym zdrowiem” – powiedziała Smith, absolwentka nauk o żywności i żywienia na Uniwersytecie Illinois. „Ale ponieważ te dzielnice wciąż miały niskie dochody, nie miały tak wielu zasobów, takich jak placówki służby zdrowia, dostęp do mammografii i opieki kontrolnej”.
W badaniu przeanalizowano grupę ponad 93,600 kobiet pochodzenia afroamerykańskiego, mieszkających w dużych miastach i na obszarach miejskich w całym kraju, w tym w stanie Illinois. Pacjentki były w wieku od 19 do 91 lat i były monitorowane średnio przez 8 lat.
Prawie połowa afroamerykańskich kobiet w Stanach Zjednoczonych mieszka na obszarach miejskich, a około 25 procent żyje w dzielnicach o niskim dochodzie – wynika z badania. Smith powiedziała, że było kilka badań analizujących związek pomiędzy nierównościami rasowymi u pacjentów z rakiem piersi a miejscem ich zamieszkania.
Smith wraz ze współautorem badania, profesorem Zeynepem Madak-Erdoganem, dokonali przeglądu ostatnich badań nad rakiem piersi, aby przeanalizować możliwe powiązania między charakterystykami miejskich dzielnic, a wskaźnikiem raka piersi u kobiet afroamerykańskich. Wśród badanych czynników znalazły się kwestie segregacji w sąsiedztwie, status społeczno-ekonomiczny, dostęp do mammografii i zanieczyszczenia w miejscach, gdzie mieszkały.
Segregacja mieszkaniowa, którą badania określają jako dzielnice z głównie populacją afroamerykańską, znacznie zwiększyła wskaźniki występowania u kobiet późnego stadium choroby i podwoiła ich szanse na śmierć z powodu raka piersi – wynika z badania.
Naukowy znaleźli porównywalne wskaźniki umieralności wśród białych kobiet mieszkających głównie w afroamerykańskich dzielnicach. „Sugeruje to, że warunki środowiskowe związane z dzielnicami o niskim dochodzie – a nie sama rasa – zwiększają ryzyko śmierci u kobiet z powodu raka piersi” – powiedziała Smith.
Wskaźniki umieralności i ryzyko późnego wykrycia choroby, były znacznie większe w dzielnicach o niskim dochodzie , gdzie kobiety miał ograniczony dostęp do mammografii i badań kontrolnych.
Monitor