Starbucks planuje wyeliminować plastikowe słomki ze wszystkich swoich lokalizacji, wprowadzając specjalne kubki tzw. sippy cup dla dorosłych.
W poniedziałek firma ogłosiła, że do 2020 roku wycofa wszystkie plastikowe słomki ze swoich kawiarni. Zmiany spowodują wyeliminowanie ponad miliarda plastikowych słomek rocznie.
Plastikowe słomki przyczyniają się do zanieczyszczenia oceanów i stanowią zagrożenie dla życia wodnego. Niektóre rządy zaczęły wprowadzać zakazy ich stosowania.
Aby wyeliminować słomki, Starbucks wprowadza płaskie, plastikowe pokrywki, które są porównywane do dziecięcych kubków niekapków, ale przeznaczonych dla osób dorosłych.
Napoje frappuccino będą dalej podawane z pokrywkami kopułowymi, ale ze słomkami wykonanymi z papieru lub biodegradowalnego plastiku. Osoby pijące kawę, które wolą słomki w przypadku innych oferowanych produktów, będą mogły poprosić o nowe, ekologiczne wersje.
Starbucks rozpocznie wprowadzanie nowych pokrywek do wszystkich napojów już tej jesieni, począwszy od kawiarni w Vancouver w Kanadzie oraz Seattle.
W oświadczeniu prezes firmy, Kevin Johnson, nazwał odejście od stosowania plastikowych słomek „znaczącym kamieniem milowym” w wysiłkach firmy na rzecz rozwoju i dbania o środowisko.
Starbucks zobowiązał się już do przeznaczenia 10 milionów dolarów, aby pomóc w opracowaniu nadających się do recyclingu lub biodegradowalnych kubków na gorące napoje.
Inne firmy również decydują się na rezygnację z plastikowych słomek, ponieważ pojawia się coraz więcej zakazów dotyczących ich stosowania.
W zeszłym miesiącu firma McDonald’s zapowiedziała, że we wrześniu zacznie wprowadzać papierowe słomki w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Proces zmiany zostanie zakończony w 2019 roku.
Informacja pojawiła się po kwietniowej propozycji rządu Wielkiej Brytanii, aby całkowicie zakazać stosowania w tym kraju plastikowych słomek. W maju Unia Europejska zasugerowała wprowadzenie zakazu na niektóre plastikowe produkty, w tym słomki.
W Stanach Zjednoczone lokalne władze już wprowadzają podobne ograniczenia. Zakaz stosowania plastikowych złomek i sztućców w Seattle wszedł w życie w ubiegłym tygodniu. Oakland i Berkeley w Kalifornii i inne miasta zakazały również używania jednorazowych słomek.
Rząd brytyjski poinformował, że milion ptaków i ponad 100,000 ssaków morskich umiera każdego roku w wyniku zjedzenia lub zaplątania się w plastikowe odpady.
„Plastikowe słomki, które trafiają do oceanów, mają niszczycielski wpływ na wiele gatunków” – powiedziała w oświadczeniu Erin Simon, dyrektor ds. badań i zrównoważonego rozwoju w World Wildlife Fund w USA. „Mamy nadzieję, że inni także pójdą w ich (Starbucksa) ślady”.
Firma Starbucks poinformowała, że jest największym sprzedawcą żywności i napojów, który zapowiedział eliminację plastikowych słomek.
Nichalas Malloos, dyrektor programu zachowania czystości mórz i oceanów Ocean Conservancy’s Trash Free Sea, nazwał decyzję Starbucksa „świetnym przykładem tego, w jaki sposób firmy mogą pomóc w walce z zanieczyszczeniem oceanów”.
„Przy ośmiu milionach ton plastiku wpadających do oceanów każdego roku, nie możemy sobie pozwolić na to, aby biznes pozostał w tej kwestii na uboczu” – powiedział.
Monitor