05 kwietnia 2018

Udostępnij znajomym:

Po wycieku toksycznego chromu do jeziora Michigan w ub. roku U.S. Steel, drugi największy producent stali w Stanach Zjednoczonych, zgodził się na wypłatę odszkodowania w wysokości $900,000.

Korporacja z główną siedzibą w Pittsburghu w Pensylwanii w ramach osiągniętej ugody zgodziła się także na codzienne testowanie wody z jeziora Michigan na obecność toksycznego chromu niedaleko zakładów Midwest Plant w Portage w stanie Indiana, około 25 mil na wschód od granicy z Illinois, gdzie w kwietniu 2017 roku doszło do wycieku.

Pozew w sądzie okręgowym w Hammond złożyły Federalna Agencja Ochrony Środowiska (EPA) i Stanowa EPA z Indiany. Obie strony mają teraz 30 dni na uzgodnienie warunków wypłaty odszkodowania, prawie rok po tym, jak zanieczyszczone chromem ścieki przelały się do rowu, którym woda spływa do jeziora Michigan obok huty stali należącej do U.S. Steel.

Wyciek spowodował tymczasowe odcięcie dostaw wody z jeziora do pobliskiego miasteczka Ogden Dunes. Chicago przeprowadziło awaryjne testy własnego systemu ujęcia i zaopatrzenia w wodę, a służby National Park Service zamknęły cztery plaże na terenie Indiana Dunes National Lakeshore.

U.S. Steel początkowo zgłosiło, że z zardzewiałej rury do wody przelało się 346 funtów chromu, w tym 298 funtów w wysoce toksycznej postaci. Miesiąc później firma złożyła kolejny raport, w którym oszacowano znacznie więcej toksycznej substancji w wodzie - w sumie 920 funtów, jednak to odkrycie określono jako "absurdalny wynik" z pojedynczej próbki wody.

W obu przypadkach ilość chromu uwolnionego do wody była znacznie wyższa niż dzienne limity w USA, ustalone dla zanieczyszczonej wody z huty.

Adwokaci dwóch agencji rządowych zaczęli negocjować prywatnie z U.S. Steel po tym, jak Surfrider Foundation, organizacja non-profit reprezentująca surferów z regionu Wielkich Jezior Great Lakes, zatrudniła działającą na University of Chicago Abrams Environmental Law Clinic, specjalizującą się w prawie dotyczącym ochrony środowiska, do przeprowadzenia badań zanieczyszczeń z U.S. Steel i innych zakładów na południowym brzegu jeziora Michigan.

Studenci prawa ujawnili, że zakłady na Środkowym Zachodzie naruszały limity dotyczące chromu co najmniej cztery razy od 2013 r. W ubiegłym roku doniesiono o dwóch innych wyciekach, w tym jednym w październiku. Jednocześnie korporacja poprosiła władze stanu Indiana o zachowanie tego w tajemnicy.

Dwa miesiące później stanowa agencja opublikowała w internecie raport, którego wynikało, że U.S. Steel nie przeprowadził testów wody na obecność chromu po październikowym wycieku, mimo że niebieski płyn "z widocznymi ciałami stałymi" wylewał się z rury kanalizacyjnej do dopływu jeziora Michigan.

Mark Templeton, dyrektor Abrams Environmental Law Clinic, zachęcał regulatorów, by wreszcie coś zrobili w tej sprawie. Korporacja, do której należy huta, zobowiązała się w poniedziałek do realizacji planów w zakresie ochrony środowiska określonych w ugodzie sądowej.

"Cieszę się, że dzięki skoordynowanemu wysiłkowi agencji federalnych i państwowych, a także dzięki współpracy U.S. Steel, ugoda pomoże chronić jezioro Michigan i rzeki Indiany" - napisała w oświadczeniu Susan Bodine, asystent administratora biura egzekwowania przepisów z federalnej Agencji Ochrony Środowiska EPA.

Zainteresowane strony otrzymają 30 dni na przeanalizowanie zaproponowanej ugody, zanim sędzia federalny uzna ją za ostateczną. Jeśli nic się nie zmieni, U.S. Steel zapłaci grzywnę w wysokości $300,621 rządowi federalnemu i stanowemu, dodatkowe $253,068 za zanieczyszczenie środowiska i $27,512 zespołowi rządowemu monitorującemu jakość wody po wycieku z kwietnia 2017 r.

W związku z tym samym wyciekiem chromu w kwietniu ub. roku do jeziora Michigan, burmistrz Chicago Rahm Emanuel polecił miejskim prawnikom także złożenie pozwu przeciwko U.S. Steel. Argumentuje on, że substancja ta dostała się do centrum uzdatniania wody przy 68th Street w Chicago. EPA odrzuciła prośbę Emanuela, aby miasto brało udział w negocjacjach, które doprowadziły do osiągnięcia poniedziałkowego porozumienia.

JT

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor