Nowe badania sugerują, że coraz więcej kobiet w ciąży używa marihuany - często z powodu odczuwanych porannych nudności czy niepokoju.
Z opublikowanego w ubiegłym tygodniu badania wynika, że częstotliwość używania marihuany wśród uwzględnionych w badaniu przyszłych matek w stanie Kalifornia, zwiększyła się z 4.2% do 7.1% w latach 2009-2016.
Wśród nastolatek w ciąży (poniżej 18 roku życia) używanie marihuany wzrosło 12.5% do 21.8 procent, a wśród kobiet w wieku od 18 do 24 lat z 9.8% do 19%.
Badanie opublikowane w czasopiśmie JAMA dotyczyło wybranej grupy kobiet ze stanu Kalifornia, ale odrębne badanie dotyczące kobiet w ciąży w całych Stanach Zjednoczonych, opublikowane w styczniu ubiegłego roku, wykazało, że ilość osób, które przyznały się do sięgania po trawkę wzrosła z 2.37% w 2002 roku do 3.85% w 2014. Kobiety w tej grupie miały od 18 do 44 lat.
Lekarze ostrzegają, że zdrowotne skutki użycia marihuany w ciąży pozostają wciąż nie do końca zbadane, ale mogą przyczyniać się do niskiej masy urodzeniowej dziecka i problemów rozwojowych - według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Wiele substancji chemicznych z marihuany, takich jak tetrahydrokanabinol, znany również jako THC, może przenikać przez przez system matki do dziecka.
Amerykański Kongres Położników i Ginekologów zaleca, aby "kobiety, które są w ciąży lub ją planują, były zachęcane do zaprzestania używania marihuany oraz zaprzestania używania marihuany do celów leczniczych na rzecz alternatywnych terapii".
Ponadto "nie ma wystarczających danych do przeprowadzenia oceny wpływu marihuany na niemowlęta w okresie karmienia piersią i laktacji, a przy braku takich danych, użycie marihuany jest odradzane".
Nowe badania objęły 279,457 przyszłych matek. Uczestniczki wypełniły kwestionariusze dotyczące zażywania marihuany i brały udział w testach toksykologicznych podczas standardowych wizyt opieki prenatalnej w latach 2009-2016.
Naukowcy odkryli, że częstotliwość zażywania marihuany w oparciu o wypełnione ankiety lub wyniki toksykologiczne, wzrosła wśród wszystkich grup wiekowych, ale największy wzrost odnotowano wśród kobiet poniżej 24 roku życia.
W przypadku innych grup wiekowych naukowcy stwierdzili, że spożycie marihuany wzrosło z 3.4% do 5.1 procent wśród kobiet w wieku od 25 do 34 lat i od 2.1 do 3.3 procent wśród kobiet powyżej 34 lat.