Około 1,500 osób zmarło z powodu przedawkowania narkotyków w Chicago i na przedmieściach w 2017 roku. To znacznie więcej niż całkowita liczba śmiertelnych ofiar strzelanin w metropolii w tym samym okresie. Liczba zastrzelonych i zamordowanych w ub. roku nie przekroczyła 1,000.
Zgony spowodowane przedawkowaniem związane są ze wzrostem uzależnień od heroiny, opioidów, w tym fentanylu, silnego środka przeciwbólowego - podała telewizja ABC7, która wyemitowała materiał swoich dziennikarzy śledczych (I-Team Investigation).
Na południowo-zachodnich przedmieściach w powiecie Will potwierdzono w ubiegłym roku 112 zgonów z powodu przedawkowania, z czego 82 przypadki dotyczyły heroiny i fentanylu. Liczby były wyższe niż rok wcześniej. W 2016 roku odnotowano 291 przypadków śmiertelnych narkotyków i leków przeciwbólowych w powiatach Will, McHenry, Lake, Kane i DuPage.
W 2017 r. w powiecie DuPage doszło do 95 zgonów, tyle samo osób przedawkowało tam rok wcześniej. Departament zdrowia w powiecie Lake odnotował w zeszłym roku znaczny wzrost liczby ofiar narkotyków. Jak wynika ze wstępnych danych, potwierdzono 80 zgonów w porównaniu do 46 w 2016 roku.
Z kolei w powiecie Cook liczba zgonów po przedawkowaniu opioidów niemal podwoiła się od 2013 r. W 2016 r. koroner potwierdził 1,085 śmiertelnych ofiar przedawkowania. Nie opublikowano jeszcze danych za 2017 r., ale według ekspertów powinny utrzymywać się na tym samym poziomie.
Zdaniem ekspertów liczby te mogłyby być nawet wyższe, gdyby nie szeroko dostępny obecnie lek Naloxone, pomagający uratować życie przy zatruciu narkotycznymi lekami przeciwbólowymi. Lek mają ekipy ratownicze i niektóre służby bezpieczeństwa. Dzięki Naloxone’owi uratowano kilkaset osób w 2017 roku.
Lokalni, powiatowi i stanowi urzędnicy służby zdrowia i policja w Illinois rozpoczęli działania mające na celu ograniczenie tak zwanej epidemii opioidów. Ostatnio biuro szeryfa powiatu Cook poinformowało o uruchomieniu adresu emailowego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. dla tych, którzy uzależnieni są od środków opioidowych. Można drogą elektroniczną uzyskać informacje o darmowym dostępie do leku Naloxone odwracającym działanie opioidów oraz poradę lekarską.
Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) alarmuje, że każdego dnia ponad 40 mieszkańców Stanów Zjednoczonych umiera z powodu przedawkowania opioidów, a ponad dwa miliony co roku wpada nałóg.
Część ekspertów winą za wzrost uzależnień od silnych leków przeciwbólowych obarcza przemysł farmaceutyczny. Przedstawiciele firm wydali miliardy dolarów na lobbing u lekarzy, by częściej przepisywali leki opioidowe.
JT