Liczba osób hospitalizowanych z powodu epidemii E.coli łączonej ze spożyciem pociętej rzymskiej sałaty, nadal rośnie – poinformowało amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.
Według doniesień CDC (Center for Disease Control), od 13 marca zgłoszono około 53 przypadków zachorowań w 16 stanach. 31 osób zostało hospitalizowanych, u pięciu rozwinął się rodzaj niewydolności nerek związanych z chorobą E.coli, zwaną zespołem hemolityczno-mocznicowym, który może zagrażać życiu.
Największa liczba przypadków została zgłoszona w stanach Pensylwania, Idaho, New Jersy i Montana, ale centra epidemii zgłoszono także na Alasce, w Arizonie, Kalifornii, Connecticut, Illinois, Luizjanie, Michigan, Missouri, Nowym Jorku, Ohio, Wirginii i Waszyngtonie.
Objawy choroby E.coli zazwyczaj pojawiają się po dwóch do ośmiu dni po spożyciu bakterii, choć wielu pacjentów zachoruje także trzy lub cztery dni później. Objawy obejmują gwałtowne skurcze żołądka, biegunkę i wymioty. Większość ludzi dochodzi do zdrowia w ciągu pięciu do siedmiu dni. Do osób najbardziej zarażonych na zachorowanie należą osoby bardzo młode, starsi i osoby ze zmniejszoną odpornością.
Urzędnicy ds. zdrowia w ubiegłym tygodniu wydali ostrzeżenia dla konsumentów i restauracji dotyczące zakupu i spożycia pociętej sałaty rzymskiej, która pochodzi z upraw w Yuma w Arizonie. Trwa dochodzenie w sprawie ogniska choroby, ale nie udało się jeszcze ustalić konkretnej firmy, dostawcy, dystrybutora czy plantatora jako źródła zakażenia.
„Większość osób zgłosiła jedzenie w restauracji, a sałata rzymska była jedynym wspólnym składnikiem zidentyfikowanym wśród sałatek” – podało CDC w wydanym oświadczeniu.
Firma Fresh Foods Manufacturing Co. z siedzibą w Pensylwanii zdecydowała o dobrowolnym wycofaniu ze sklepów gotowych do spożycia sałatek w przezroczystych plastikowych pojemnikach ze względu na możliwość skażenia. Dotyczy to 8757 funtów sałatek wyprodukowanych między 9 a 12 kwietnia i sprzedawanych w Indianie, Ohio, Pensylwanii i Zachodniej Wirginii. Ze względu na czterodniowy okres ważności produkty nie powinny być już dostępne w sklepach.
„Fresh Foods Manufacturing Co. Otrzymało powiadomienie od swojego dostawcy dotyczące wycofania sałaty rzymskiej z uwagi na obawy związane z bakterią E.coli. Nie było potwierdzonych doniesień o niepożądanych reakcjach związanych z tymi produktami” – poinformował Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, zaznaczając, że dostawca nie został zidentyfikowany.
W międzyczasie wytyczne CDC dla konsumentów pozostają niezmienione. „Restauracje zgłosiły używane wcześniej pociętej, pakowanej rzymskiej sałaty do przygotowania sałatek. Do tej pory nie pojawiły się zgłoszenia dotyczące spożycia całych główek sałaty”. Agencja zaleca, aby konsumenci w Stanach unikali spożycia wcześniej pociętej sałaty rzymskiej.
„Konsumenci w Stanach Zjednoczonych, którzy zakupili i mają w domach wcześniej pokrojoną sałatę rzymską, w tym różnego rodzaju mieszanki sałat, nie powinni jej jeść i w całości wyrzucić, nawet jeśli wcześniej ktoś ją już jadł i nie zachorował. Jeśli nie wiesz, czy sałatka zawiera rzymską sałatę, nie jedz jej i najlepiej wyrzuć” – poinformowano w wydanym komunikacie.
Monitor