30 grudnia 2017

Udostępnij znajomym:

Fajerwerki jak co roku rozświetlać będą niebo w pierwszych minutach Nowego Roku. Władze stanowe przy okazji przypominają, że w Illinois pokazami sztucznych ogni mogą zajmować się tylko odpowiednio przeszkolone do tego osoby.

Pozostali mieszkańcy powinni od fajerwerków i petard trzymać się z daleka, aby świętowanie nie zakończyło się mandatem, czy pobytem w szpitalu. Policja nie jest w stanie kontrolować wszystkich. Przeważnie funkcjonariusze zwracają uwagę na głośniejsze wybuchy i interweniują na skargi mieszkańców.

Illinois jest jednym z nielicznych stanów, w których nie można kupować sztucznych ogni. Ustawa pod nazwą Pyrotechnic Use Act ("PUA") zabrania sprzedaży, posiadania i używania wszelkiego rodzaju fajerwerków do użytku konsumentów. Prawo przewiduje kary do roku pozbawienia wolności i do $2,500 grzywny.

Kary za użycie niedozwolonych materiałów pirotechnicznych wahają się zależnie od miejsca. W Chicago mandaty wynoszą kilkaset dolarów. Na terenie miasta nie można legalnie używać żadnych iskrzących sztucznych ogni ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Sprzedaż nielegalnych fajerwerków w Illinois może zakończyć się rozprawą sądową, choć zdarza się to rzadko. Najczęściej materiały takie są rekwirowane.

Organizatorzy pokazów sztucznych ogni w Illinois powinni się upewnić, że dostarczające fajerwerki firmy posiadają wszystkie wymagane licencje i certyfikaty.

Korzystanie, sprzedaż lub zakup sztucznych ogni bez ważnego certyfikatu IDNR indywidualnej licencji lub przechowywanie materiałów wybuchowych jest nielegalne i dużo droższe niż paczki petard.

Jeżeli zostaną naruszone przepisy określone w ustawie o materiałach wybuchowych (Illinois Explosives Act), przestępstwo zagrożone jest maksymalną karą pięciu lat więzienia i $10,000 grzywny.

Fajerwerki mogą być niebezpieczne - to powód, dla którego wiele stanów w prowadziło zakaz ich używania. W 1986 roku fajerwerki były przyczyną obrażeń ciała u 6.6 osób na 100,000, ale w kolejnych latach liczba takich incydentów zmniejszała się, a przepisy rządowe czyniły je bezpieczniejszymi. W 2008 r. wskaźnik ten spadł do 2.3 osób.

Ale gdy stany złagodziły ograniczenia, liczba wypadków z fajerwerkami zaczęła ponownie wzrastać. W 2016 r. obrażenia odniosło 3.4 osoby na 100,000. Poza statystykami, co roku w pierwszych informacjach nowego roku pojawiają się koszmarne historie o tym, jak dorośli i dzieci są okaleczani przez fajerwerki czy petardy. Dlatego zawsze należy zachować ostrożność.

JT

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor