W Chicago gramy dla WAS już ponad 20 lat!
„Jazz to niebywała możliwość twórczego rozwoju, swobody, możliwość wyboru stylu, improwizowanie, szansa wyżycia się. To daje radość i satysfakcję”. (Zbigniew Namysłowski)
Czy chcemy, czy nie, nadeszła jesień. Ciepłym wieczorom i porankom mówimy już: do następnego roku, a sami wpadamy w zadumę nad przemijaniem czasu. Liście drzew, dopiero pulsujące zielenią, poddają się podmuchom wiatru i odlatują donikąd. Przyroda powoli usypia i szykuje się do długiej zimy. Ludzie korzystają z ostatnich promieni słońca, aby pójść na cmentarze, oczyścić z żółtych liści groby bliskich i pomyśleć o tych, co odeszli. Cóż, taka kolej rzeczy.
W melancholijną pustkę jesiennego przemijania weszli ponad pół wieku temu krakowscy jazzmeni, przyjmując jedyną chyba na świecie formułę obchodów święta zmarłych: wypominki, wspominki czy też zaduszki… „na jazzowo”.
Muzyka jazzowa jest obecna w Polsce od ponad półwiecza. Nie jest zatem niespodzianką, że Chicago, z jego ogromną Polonią nawiązuje do imprez jazzowych w „starym” kraju – ma to miejsce m.in. w trakcie corocznego All Souls’ Day Polish Jazz Festival, który odbywa się w Chopin Theatre.
All Souls’ jest zainspirowany krakowskimi Zaduszkami Jazzowymi, stąd jego nastrój i brzmienia są nieporównywalne z innymi imprezami jazzowymi, jakie odbywają się w Chicago. Publiczność tłoczy się w Chopin Theatre, spotyka się w foyer i na korytarzach, raczy się w trakcie wieczoru polskimi specjałami i delektuje jazzem zanurzonym w polskiej kulturze.
Przed nami kolejna magiczna noc w Chopin Theatre – poniedziałek, 4 listopada – uczta dla fanów jazzu… i nie tylko. W tym roku na Zaduszkach wystąpi kilka prezentujących odmienne style jazzu formacji muzycznych, a wśród nich znamienici goście z Polski i plejada miejscowych muzyków…
Joachim Mencel Brooklyn Eye Tour
Kaeyra (Karolina Baran) z zespołem
Mike Allemana & Regulators
Sylwester Sosnierz/ Hanka Nowicka-Rozen
Marbin Gypsy Jazz Project
TeeJay Mac Quartet z gośćmi,
Felonious Drunk
…i inni…
Miejscowa edycja festiwalu z roku na rok rozrasta się i przybiera nowe brzmienia. Tegoroczny festiwal już w poniedziałkowy wieczór 7 listopada w Chopin Theatre.
Zaczynając od skromnego jam-session kwartetu Marcina Januszkiewicza w 1998 roku doszliśmy do obecnego full size (może nawet oversize) festiwalu jazzowego, gdzie na dwóch scenach teatru przewija się ponad pięćdziesięciu muzyków w kilkunastu grupach i formacjach, grających jazz od stylu nowoorleańskiego do najbardziej wysublimowanej awangardy.
Ileż magicznych postaci przewinęło się dotychczas na deskach Teatru Chopina: Olejniczak, Śmietana, Muniak, Styła, Laboratorium ze Stryszowskim, Ścierańskim i Grzywaczem, Eddie Henderson, Jerry Goodman, Grażyna Auguścik, Adam Czerwiński, Zbigniew Namysłowski, Krzesimir Dębski, Billy Neal czy wreszcie młode pokolenie: Kaczmarczyk i Sarnecki, Wania i Wierba, Palma, którzy w tej chwili podbijają światowe sceny i szeroką publiczność.
Znamienity przekrój jazzu z Polski, wymieszany jak w kipiącym tyglu z nie mniej interesującą grupą miejscowych muzyków polonijnych: Pabian, Januszkiewicz, Iwańska, Wander, Kaeyra, grających w międzynarodowych składach z muzykami od Brazylii do… Chorwacji.
Znany krytyk muzyczny Howard Reich z Chicago Tribune parokrotnie odwiedzał festiwal i dawał wyraz uznania dla tej imprezy na łamach swojej gazety, recenzując i rekomendując Zaduszki wśród środowisk amerykańskich melomanów.
Rangę imprezy podnosi fakt objęcia jej honorowym patronatem przez Konsulat Generalny RP w Chicago. („Projekt jest współfinansowany ze środków Konsulatu Generalnego RP w Chicago”)
W sumie ponad 50-ciu muzyków w Chopin Theatre, na dwóch scenach równocześnie od 7:00 wieczorem do wczesnego rana!
Bilety na stronie www.zaduszkijazzowe.com (via Paypal, tańsze w przedsprzedaży) lub na godzinę przed imprezą w kasie teatru.
Darmowy parking przy kościele Świętej Trójcy.
Przed nami kolejna cudowna jazzowa noc. Uczyńcie ją magiczną, tak jak co roku w Krakowie…
Tej jazzowej nocy nie można pominąć, spotkajmy się w tradycyjnie gościnnej atmosferze krakowskich piwnic, przeżyjmy to jeszcze raz!
ZAPRASZAMY!
Poniedziałek, 7 listopada, 7:00 wieczorem w Chopin Theatre, 1543 W. Division St.
www.zaduszkijazzowe.com
Joachim Mencel – pianista, kompozytor, producent muzyczny, prekursor wykonywania współczesnego jazzu na lirze korbowej, dr hab. profesor Akademii Muzycznej im.Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, odznaczony m. in. Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nazywany „romantykiem polskiej pianistyki jazzowej”
Ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Grał m. in. w zespołach Janusza Muniaka (CD „Contemplation”), Andrzeja Cudzicha (CD „Simple Way”) i Nigela Kennedy’ego. Regularnie współpracuje z amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym (płyty „All about spring”, “Colorado”, „Live in Fort Andross”). Ceniony aranżer muzyki wokalnej, pisał i aranżował piosenki dla Ewy Bem (wszystkie piosenki na albumie “Kakadu”), Mieczysława Szcześniaka, Anny Marii Jopek czy zespołów New Life’m i El Greco. Mencel jest autorem kantaty jazzowej na chór, orkiestrę i solistów „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, a także muzyki do filmów, spektali baletowych i pantomimy.
Obecnie koncertuje solo z programem utworów na fortepian oraz na lirę, a także występuje ze swoim kwintetem, z którym wykonuje kompozycje własne inspirowane tańcami ludowymi. W roku 2018 oficyna For Tune wydała płytę z tym materiałem o tytule „Artisena”.
Joachim Mencel koncertował w wielu krajach Europy, Ameryki, Afryki i Azji, m. in. z autorskim projektem jmTrio (CD “Interludium”). Ponadto współpracował z wieloma cenionymi muzykami, byli wśród nich m. in. Lee Konitz, Dino Saluzzi, Richard Galliano, Dave Liebman, David Friedman, Eddie Henderson, Ronnie Burrage, Charlie Mariano, Rufus Reid, Terry Clarke, Zbigniew Namysłowski, Vitold Rek, Jarosław Śmietana.
W kwietniu 2019 roku w Nowym Jorku Joachim Mencel zarejestrował materiał muzyczny przeznaczony na płytę „Brooklyn Eye”, która ukazała się w amerykańskiej wytwórni Origin Records. Kompozycje autorskie lidera zagrali wybitni muzycy, których Mencel ceni i podziwia od wielu lat: Steve Cardenas, Scott Colley i Rudy Royston.