16 kwietnia 2018

Udostępnij znajomym:

Prawie 207 milionów jajek, które trafiły do sklepów w dziewięciu stanach, jest obecnie wycofywane ze sprzedaży w związku ze śladami salmonelli. Na liście tej nie ma Illinois.

Jajka z Rose Acre Farms, z siedzibą w Indianie, trafiły do sklepów i do restauracji w stanach: Kolorado, Floryda, New Jersey, Nowy Jork, Karolina Północna, Pensylwania, Karolina Południowa, Wirginia i Wirginia Zachodnia. Wycofywana ze sprzedaży partia jaj sprzedawana jest pod markami Country Daybreak, Boburn Farms, Crystal Farms, Sunshine Farms i Glenview.

"Konsumenci nie powinni spożywać tych jajek" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie fda.gov., na której można znaleźć dokładne informacje dotyczące wycofywanej ze sklepów z powodu salmonelli (Salmonella Braenderup) partii jajek.

Rose Acre Farms to rodzinna farma z siedzibą w Seymour w stanie Indiana, posiadająca 17 obiektów w ośmiu stanach. Wycofywana partia jajek pochodziła z farm w powiecie Hyde w Karolinie Północnej. 

Federalna agencja ds. kontroli jakości żywności (FDA) poinformowała o 22 przypadkach zachorowań. Pacjenci pochodzą ze Wschodniego Wybrzeża.

Bakterie salmonelli są odpowiedzialne za większość zatruć pokarmowych. Najniebezpieczniejsze są właśnie jajka i surowy drób. Najwięcej bakterii salmonelli jest na skorupkach jaj. Stamtąd, po rozbiciu jajka, mogą przeniknąć do środka potrawy.

Objawy zatrucia występują najczęściej od 6 do 72 godzin po spożyciu skażonego posiłku. Pierwszymi oznakami salmonellozy są biegunka, mdłości, wymioty, tępy ból brzucha. Zaburzeniom tym zwykle towarzyszy gorączka, ból głowy, dreszcze, ogólne rozbicie. Salmonellozę trzeba leczyć pod kontrolą lekarza.

Z danych Ośrodka Zwalczania Chorób Zakaźnych (CDC) w Atlancie wynika, że rocznie w Stanach Zjednoczonych z powodu bakterii salmonelli notowanych jest 1.2 mln zachorowań, w 23,000 przypadkach zakończonych hospitalizacją oraz 45 zgonów.

To największa akcja wycofywania ze sprzedaży jajek z powodu salmonelli od 2010 roku, kiedy doszło do epidemii związanej z jajami z farmy z Iowa. Wtedy zachorowało ponad 1,500 osób - wynika z danych Food Safety News.

Właściciel farmy Austin DeCoster i jego syn, Peter, przyznali się wprowadzenia na rynek skażonej żywności. Władze stwierdziły, że firma Quality Egg sprzedała jaja skażone salmonellą w kilku stanach po tym jak przekupiła inspektora Departamentu Rolnictwa USA. Jajka zostały oznaczone na czerwono podczas kontroli jakości, ponieważ nie spełniały minimalnych standardów branżowych. Ojciec i syn zostali skazani na trzy miesiące więzienia.

JT

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor