26 kwietnia 2018

Udostępnij znajomym:

Niedobory wina na światowych rynkach powodują, że jego ceny gwałtownie rosną. W 2017 roku światowa produkcja wina spadła do najniższego poziomu od 60 lat – wynika z danych Międzynarodowej Organizacji Winorośli i Wina (International Organisation of Vine and Wine).

Po ostatnich zbiorach wyprodukowano 25 miliardów litrów wina, co stanowi spadek z 26.7 miliardów w 2016 roku i 27.6 miliarda w 2015. Spadek spowodowany był słabymi zbiorami na kluczowych rynkach, w tym Europie i Afryce Południowej.

Według Komisji Europejskiej, niedobór spowodował, że cena hurtowa zwykłego wina we Włoszech wzrosła o 74% w stosunku do ubiegłego roku. Ceny wzrosły o 45% w Hiszpanii i o ponad 10% we Francji.

„Firmy winiarskie, które nastawione są na bardzo niskie ceny zostaną tym dotknięte najmocniej, ponieważ ich marże są bardzo niskie” – powiedział Stephen Rannekleiv, globalny strateg ds. napojów dla Rabobank. „Kiedy ceny idą w górę, powoduje to dla nich duże obciążenie”.

Ograniczone zasoby również odbiją się na jakości.

„W niektórych przypadkach wina o niższej jakości będą dodawane do produktów o nieco wyższej wartości, co spowoduje obniżenie jakości” – powiedział Rennekleiv.

Producenci zostali najbardziej dotknięci w Europie, gdzie ciężkie gradobicie i ostre mrozy uszkodziły plantacje na początku 2017 roku, zanim letnia susza nie zebrała również swojego żniwa. Kontynent to 65% światowej produkcji wina i 57% konsumpcji.

Produkcja europejska spadła o 15% w 2017 roku. We Włoszech o 21%, we Francji o 18% i w Hiszpanii o 15% - poinformowała Komisja.

Pożary zniszczyły lub uszkodziły zbiory w Kalifornii, a susza zaszkodziła winnicom w Afryce Południowej. Ciepła pogoda może spowodować wcześniejsze dojrzewanie winogron, przez co są one mniejsze.

Rannekleiv powiedział, że globalne wyniki były jeszcze gorsze, niż przewidywali analitycy.

Problem może przenieść się także na inne gałęzie przemysłu.

Rannekeiv powiedział, że spadek produkcji oznacza, że będzie mniej wina do wykorzystania do innych produktów, co może dotknąć producentów brandy oraz octu.

Monitor

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor