28 września 2018

Udostępnij znajomym:

Dieta środziemnomorska, bogata w warzywa, owoce, orzechy i ryby – może zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji – wynika z nowych badań.

W opublikowanych w środę wynikach przeanalizowano 41 badań na ten temat i znaleziono powiązania pomiędzy dietą ludzi, a ich szansami na rozwój depresji.

Osoby, które przestrzegały ścisłej diety śródziemnomorskiej miały o 33% mniejsze ryzyko zachorowania na depresję niż te, które w mniejszym zakresie przestrzegały tych nawyków żywieniowych.

Istnieją przekonywujące dowody na to, że istnieje związek między jakością diety, a zdrowiem psychicznym – powiedziała Camille Lassale, pracownik naukowy na wydziale epidemiologii i zdrowia publicznego w Wielkiej Brytanii. „Ten związek wykracza poza wpływ diety na rozmiar ciała czy inne aspekty zdrowia, które z kolei wpływają na twój nastrój”.

Osoby, których diety były bogate w substancje takie jak przetworzone mięsa, tłuszcze trans i alkohol, miały większe prawdopodobieństwo wystąpienia depresji.

„Dieta może wywoływać ogólnoustrojowe zapalenie, co bezpośrednio zwiększa ryzyko wystąpienia depresji” – powiedział Lassale, dodając, że nowe dowody wskazując na związek pomiędzy jelitem, a mózgiem, kontrolowany przez bakterie żołądkowo-jelitowe, na co wpływa nasza dieta.

Na podstawie przeprowadzonej analizy naukowcy odkryli, że kilka czynników powodujących uszkodzenia mózgu – takich jak stres oksydacyjny, insulinoodprność i stany zapalne – może być kontrolowanych przez dietę danej osoby. Czynniki te wskazują również na związki z depresją – wynika z badania.

Inne badania wykazały, że składniki odżywcze, takie jak wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, cynk i magnez, mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu.

Stwierdzono również, że konwencjonalne leczenie depresji za pomocą leków przeciwdepresyjnych jest skuteczne w „jednym na trzy” przypadki – wynika z badania, a stan ustąpił w około 50% przypadków. Nowe odkrycia sugerują, że dieta może pomóc w leczeniu i zapobieganiu chorobie.

„Od pewnego czasu wiemy, że to, co jemy, może wpływać na nasze zdrowie fizyczne, ale wpływ na zdrowie psychiczne, a konkretnie na depresję, nie był wcześniej wszechstronnie oceniany” – powiedział Brendon Stubbs, wykładowca psychologii klinicznej i neurologii w King’s College w Londynie, który nie był zaangażowany w badanie. „Potencjalne skutki dla zdrowia publicznego są znaczne”.

Ale Stubbs ostrzegł również, że „nie można jednoznacznie stwierdzić na podstawie tych badań, że nasza dieta może przyczynić się do początku depresji”.

W wielu przypadkach dane opierają się na pamięci ludzi na temat tego, co spożywali, a ludzie stosujący dietę śródziemnomorską zazwyczaj mają inne, zdrowe nawyki związane ze stylem życia, takie jak ćwiczenia fizyczne lub niepalenie, które mogą również wpływać na prawdopodobieństwo wystąpienia u nich depresji, wyjaśnił Stubbs.

Naveed Sattar, profesor medycyny metabolicznej na Uniwersytecie w Glasgow powiedział, że „potrzebna jest duża ostrożność, ponieważ badanie dotyczy wyłącznie badań obserwacyjnych”.

„Obecne dowody nie są wystarczające, aby udowodnić, że diety bogate w rośliny mogą zapobiegać depresji, ponieważ większość dowodów pokazuje, że osoby z gorszym zdrowiem psychicznym jedzą gorzej, ale może być tak, że osoby bardziej podatne na depresję po prostu wybierają mniej zdrowe produkty” – powiedział.

Sattar dodał, że zdrowsze jedzenie jest dobre z wielu powodów, ale „potrzebujemy więcej dowodów, zanim będziemy mogli powiedzieć, że diety bogate w rośliny mogą poprawić zdrowie psychiczne”.

Monitor

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor