Illinois znalazło się wśród 21 stanów monitorowanych pod kątem epidemii odry po tym, jak zgłoszono już 107 przypadków zachorowania – wynika z informacji Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.
Rok 2018 jest na dobrej drodze, aby stać się jednym z najgorszych pod kątem liczby zachorowań na odrę w ostatnim dziesięcioleciu.
Według CDC większość zachorowań dotyczyła osób, które nie zostały zaszczepione. Do tego roku, rocznie w Stanach Zjednoczonych odnotowywano około stu przypadków odry, byli to głównie obcokrajowcy, którzy nie zostali zaszczepieni
W ub roku potwierdzono 118 zachorowań na odrę w USA, było to wzrost z 86 przypadków notowanych w 2016 roku. W 2014 roku w Stanach Zjednoczonych odnotowano rekordową liczbę zgłoszonych przypadków odry – 667 potwierdzonych zachorowań w 27 stanach.
Odra jest wysoce zaraźliwą chorobą wywoływaną przez wirusa. Jej objawy obejmują wysypkę, która zaczyna się na twarzy i szyi, wysoką gorączkę, katar, kaszel, zaczerwienienie i załzawione oczy. Każda osoba, która podejrzewa, że mogła mieć kontakt z chorym, po zauważeniu u siebie podobnych objawów, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wysypka zwykle pojawia się około 14 dni po zarażeniu.
CDC twierdzi, że odra jest nadal powszechna w wielu częściach świata, w tym niektórych krajach Europy, Azji i Afryki, więc osoby podróżujące mogą sprowadzić ją do Stanów Zjednoczonych.
Oto lista stanów monitorowanych pod kątem epidemii odry: Arkansas, Kalifornia, Connecticut, Floryda, Illinois, Indiana, Kansas, Luizjana, Maryland, Michigan, Missouri, Nevada, New Jersey, Nowy Jork, Karolina Północna, Oklahoma, Oregon, Pensylwania, Tennessee, Teksas, Waszyngton oraz Waszyngton D.C.
Monitor