W ciągu ostatnich trzech lat w Chicago odnotowano gwałtowny wzrost liczby przypadków przedawkowania opioidowych środków przeciwbólowych – leków na receptę, takich jak oksykodon, hydrokodon i fentanyl, syntetyczny opioid, który często jest produkowany i sprzedawany nielegalnie.
W 2015 roku doszło do 111 takich zgonów. W ubiegłym roku było ich już 448 – według wstępnych danych zebranych przez Departament Zdrowia Publicznego stanu Illinois.
Wśród tych, którzy nadużywali leków przeciwbólowych na receptę, „prawie 70 procent po raz pierwszy zetknęło się z opioidami w wyniku korzystania z leków posiadanych przez przyjaciół lub członków rodziny” – powiedział doktor Vivek Prachand z University of Chicago Medicine & Biological Sciences.
„To naprawdę mnie uderzyło” – powiedział „W związku z epidemią opioidową i wzrostem świadomości dotyczącej zagrożeń, zdecydowaliśmy się dokonać przeglądu naszych praktyk i określić, co możemy w tej kwestii zrobić”.
UChicago Medicine nie jest osamotnione w podejmowanych wysiłkach. Odkąd Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom opublikowało wytyczne na 2016 rok dotyczące przepisywania opioidów w leczeniu chronicznego bólu, systemy szpitali rejonowych podjęły szereg kroków, aby zaradzić epidemii. Wśród ich inicjatyw znajdują się: zmiana protokołów dotyczących przepisywania opioidów, kształcenie pacjentów i usługodawców, zmniejszanie dostępu do opioidów oraz identyfikowanie i leczenie pacjentów zagrożonych uzależnieniem od tych bardzo silnych leków.
W ubiegłym roku w powiecie Cook przepisano ponad 1.5 miliona recept na opiaty dla 762,021 pacjentów – wynika z danych przedstawicieli służby zdrowia.
W Northwestern Medicine doktor Jonah Stulberg pracuje nad zmniejszeniem ilości recept na opiaty dla pacjentów chirurgicznych w momencie ich wypisu o 50 procent. Jest to część ogólnosystemowej inicjatywy – powiedział Stulberg, chirurg ogólny, który przewodzi działaniom na rzecz ograniczenia opioidów w systemie opieki zdrowotnej.
„Większość, jeśli nie wszyscy pracownicy służby zdrowia, zdecydowali się na taką pracę z dobrych, altruistycznych powodów” – powiedział. „Chcą dbać o pacjentów. Uważam, że taki sposób myślenia – choć teraz wydaje nam się to zacofane – tak naprawdę doprowadził nas do punktu, w którym się znajdujemy – nadmiernego przepisywania opioidów”.
W NorthShore University Health System, raport kwartalny ocenia lekarzy na podstawie liczby recept na opiaty, które przepisali – i identyfikuje lekarzy, którzy przepisują znacznie więcej niż ich koledzy.
Wiele czynników może wpływać na nawyki lekarskie – twierdzi doktor Laura Oshman, która kieruje zespołem w NorthShore. „Stwierdziliśmy, że edukacja lekarzy i ukierunkowane opinie zdrowotne w zakresie tych raportów, to niezwykle skuteczny sposób, aby pomóc komuś zmienić jego praktyki” – powiedziała.
Wiele szpitali zmienia podejście do leczenia pacjentów chirurgicznych, wdrażając różne terapie mające na celu ograniczenie stosowania opioidów i „oszukać ciało, aby myślało, że nie było operacji” – powiedział doktor Michael McGee, współprzewodniczący komisji w Northwestern Memorial Hospital.
Ten proces nazwany jest poprawą regeneracji po operacji. Działania obejmują podawanie pacjentom nieopioidowych leków przeciwbólowych, takich jak Tylenol czy Ibuprofen, przed i po zabiegu chirurgicznym oraz stosowanie ukierunkowanych długodziałających zastrzyków lub blokad nerwów podczas operacji, które znieczulają oraz zapewniają ciągle łagodzenie bólu przez kilka dni po zabiegu.
„Używamy opioidów tylko w leczeniu bólu w ostateczności” – powiedział McGee.
Rok po wdrożeniu tego rodzaju protokołu dla pacjentów po operacji jelita grubego, NorthShore odnotowało 50-procentrowe zmniejszenie liczby pacjentów przyjmujących opioidy podczas pobytu w szpitalu – twierdzi doktor Rebecca Blumenthal, anestezjolog.
Inne szpitale, które wdrożyły udoskonalone protokoły, również twierdzą, iż zaobserwowały spadek użycia opioidów, a także obniżenie odsetka powikłań, długości hospitalizacji i wskaźników readmisji.
Edukacja
Jednym z elementów poprawy procesu regeneracji i powrotu do zdrowia po operacji, jest ustalenie oczekiwań pacjentów dotyczących radzenia sobie z bólem.
Nie oznacza to wyeliminowania wszelkiego dyskomfortu – mówi Prachand, ale umiejętność „odpowiedniego radzenia sobie z bólem”, aby pacjenci mogli „płynnie i szybko odzyskać zdrowie” przy minimalnych skutkach ubocznych.
To wszystko jest także częścią edukacji pacjenta.
Przed zabiegiem pacjentom mówi się, czego mogą oczekiwać od momentu rozpoczęcia procedury do wypisu – powiedziała Blumenthal. Obejmuje to wyjaśnienia odpowiednie dla laików, dotyczące tego, z czym wiąże się przeprowadzenie konkretnego zabiegu.
Zarówno w Advocate jak i Northwestern technologia odgrywa znaczącą rolę w informowaniu i angażowaniu pacjentów chirurgicznych. Emaile i powiadomienia mobilne przypominają o nadchodzących wizytach i zachęcają pacjentów do dzielenia się informacjami na temat ilości przyjmowanych po operacjach leków.
Edukacja nie kończy się na pacjentach. Szpitale nadal szkolą lekarzy i innych pracowników służby zdrowia w zakresie oceny bólu pacjentów i bezpiecznego przepisywania opioidów.
W Loyola Medicine ponad 3,000 respondentów z ponad 20 departamentów policji w całym powiecie Cook nauczyło się rozpoznawać oznaki przedawkowania i sposób podawania leku Narcan, który odwraca działanie narkotyków.
Ten rodzaj treningu jest nie tylko praktycznym, ale i „moralnym obowiązkiem” – twierdzi doktor Mark Cichon, dyrektor medyczny ratownictwa w Loyola.
Ograniczenie dostępu
Aby pomóc pacjentom pozbyć się niewykorzystanych leków, University of Chicago Medicine i Northwestern Medicine w swoich klinikach zainstalowany pojemniki na odpady medyczne.
„To nie są rzeczy, które należy spłukiwać w toalecie” – powiedział Prachand. „To nie jest dobre dla naszej wody pitnej. To nie jest coś, co naprawdę chcesz wrzucić do kosza”.
Aby zachęcić pacjentów do korzystania z pojemników, recepty na opioidy zrealizowane przez aptekę na University of Chicago, zawierają nalepki i etykietki przypominające pacjentom, aby przynieśli swoje leki na pierwszą wizytę pooperacyjną, gdzie będzie je można bezpiecznie zutylizować.
W ubiegłym roku Uniwersytet Chicago przejął mnóstwo leków poprzez swoje pojemniki – poinformował Prachand.
Ostatnio w systemie szpitali i opieki zdrowotnej w powiecie Cook zaczęto używać specjalnych zabezpieczeń na pojemnikach z lekarstwami, które wyposażone są w zamki wymagające od pacjentów wprowadzenia czterocyfrowego kodu, aby je o tworzyć. Korzystanie z tego rodzaju zabezpieczeń pomaga zachować leki w rękach pacjentów – nie trafią one do członków ich rodzin, przyjaciół czy znajomych – powiedziała doktor Maria Torres, przewodnicząca oddziału medycyny bólu w CCHHS.
Inne szpitale próbują ograniczyć ilość opioidów opuszczających teren placówek. Na oddziałach ratunkowych Advocate Good Samaritanin Hospital i Advocate Sherman Hospital, wprowadzono program pilotażowy, który ma na celu ograniczenie liczby recept na Dilaudid, określanego jako jeden z silniejszych opioidów.
„Pacjenci uzależnieni od opioidów preferują Dilaudid ponieważ powoduje on u nich nieco więcej euforii niż inne leki” – powiedział doktor Ronald Lawtown, dyrektor medycyny ratunkowej w Advocate Health Care and Medical Group.
Pacjenci uzależnieni od opiatów wiedzą również, że mają większe szanse otrzymać recepty na oddziałach ratunkowych, gdzie personel może ich nie znać i nie być świadomym ich historii przyjmowania leków na receptę niż u swojego głównego lekarza, uważa Lawton.
„Próbujemy powstrzymać tego rodzaju zachowania i upewnić się, że pacjenci znajdą się w odpowiednim miejscu, gdzie leczony będzie ich ból” – powiedział.
I wydaje się, że to działa. Od czasu uruchomienia programu oba ośrodki są zasadniczo wolne od Dilaudidu, uważa Lawton, z 80-procentową redukcją w Advocate Sherman Hospital w ubiegłym roku. „Rezerwują go na szczególnie przypadki, na przykład u pacjentów po nagłych urazach lub leczonych na nowotwory” – powiedział.
Oba oddziały ratunkowe zaobserwowały zmniejszenie liczby pacjentów, którzy trafiają tam szukając tylko leków przeciwbólowych.
Monitor