----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

19 grudnia 2017

Udostępnij znajomym:

Zakończenie obchodów Roku św. Brata Alberta Chmielowskiego w polonijnej szkole jego imienia

Uchwałą Sejmu RP oraz decyzją Episkopatu Polski z 2016 roku bieżący rok został ogłoszony Rokiem św. Brata Alberta Chmielowskiego, żyjącego w latach 1845-1916 opiekuna ubogich, założyciela zgromadzeń Braci Albertynów i Sióstr Albertynek, autora słów “W życiu trzeba być dobrym jak chleb”, który 12 listopada 1989 roku został wyniesiony na ołtarze przez św. Jana Pawła II.

W 28. rocznicę kanonizacji, działająca od czterech lat przy parafii św. Williama polska szkoła sobotnia nosząca jego imię zorganizowała uroczyste podsumowanie całorocznej celebracji roku swojego patrona. Po uroczystej mszy świętej odbyła się akademia połączona z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród w Międzyszkolnym Konkursie Plastyczno-Literackim pod hasłem “Powinno się być dobrym jak chleb”.

Do konkursu zostały zgłoszone 44 prace uczniów z siedmiu polskich szkół sobotnich z terenu naszej metropolii oraz cztery prace nadesłane z Zespołu Szkół Przyszpitalnych w Tarnowie.

Decyzją jury oceniającego prace według zgodności prac z tematem, komunikatywności przekazu, pomysłowości, oryginalności i samodzielności wykonania, nagrody zostały przyznane w kategorii dzieci młodszych i starszych. Wśród uczniów młodszych klas laur zwycięstwa przypadł Adamowi Dudkowi przed Tallah i Natalią Uruchimami ze szkoły im. św. Brata Alberta Chmielowskiego. W gronie starszych uczestników najwyżej oceniona została praca Juliusza Bobka ze szkoły im. św. Trójcy. Drugą nagrodą została uhonorowana Emilia Stuczyk ze szkoły im. św. Błażeja, a trzecią uczennica gospodarzy konkursu Julia Romanek. Jury przyznało również nagrody pocieszenia. Ich laureatami zostali: Maya Chlanda, Aurelia Pająk, Aleksandra Malara, Emilia Szara i Dylan Roj Stopierzyński.

Pracujące w Chicago siostry Albertynki ufundowały nagrody specjalne za wyjątkową trafność przekazu prac obrazujących słowa św. Brata Alberta “Powinno się być dobrym jak chleb, powinno się być dobrym jak chleb, który leży na stole”. Zostali nimi wyróżnieni Adam Dudek i Lily Śpiewak, jego starsza koleżanka z miejscowej szkoły. Praca Lily Śpiewak przedstawiająca św. Brata Alberta w otoczeniu dzieci z różnych kontynentów posłużyła za logo promocyjne obchodów.

Nagrodą literacką został uhonorowany Sebastian Lasek ze szkoły im. św. Brata Alberta Chmielowskiego. Także nagroda w kategorii “Mistrz i uczeń” przypadła dla reprezentantów gospodarzy Alicji Buch i Maksymiliana Pająka. Siostry Albertynki nagrodziły również najmłodszych uczestników konkursu. W gronie wyróżnionych znaleźli się Michał Dudek i Maksymilian Pająk z miejscowej placówki pedagogicznej. Siostry przyznały także wyróżnienia dla uczestników poszczególnych szkół biorących udział w konkursie. Otrzymali je: Julia Rydian, Isabel Sztorc, Elizabeth List, Daria Grochola, Karina Kopeć, Wiktoria Snarska, Julia Nitkowska oraz Maya Gabryś. Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Uroczystość wręczenia nagród poprzedziło przedstawienie o patronie szkoły przygotowane pod okiem siostry Anny przez młodzież szkolną. Siostra Anna przypomniała również najważniejsze wydarzenia z życia św. Brata Alberta i jego posługi wśród ubogich. Św. Brat Albert jako Adam, Hilary Bernard Chmielowski urodził się 20 sierpnia 1845 roku w Igołomii pod Krakowem. Będąc uczniem szkoły rolniczej w Puławach wziął udział w Powstaniu Styczniowym. W bitwie pod Miechowem został ranny i stracił nogę, którą amputowano mu bez znieczulenia w carskiej niewoli. Po wyjściu z więzienia udał się na studia malarskie do Paryża. Był dobrze zapowiadającym się artystą. W 1874 roku powrócił do ojczyzny. Przebywał na Podolu, gdzie zafascynował się postacią św. Franciszka z Asyżu. 10 lat powrocie z Francji trafił do Krakowa, gdzie zajął się pracą wśród bezdomnych i ubogich zarzucając malarstwo. 25 sierpnia 1887 roku Adam Chmielowski przywdział szary habit i przyjął imię zakonne Brat Albert stając się orędownikiem ludzi ubogich. Zakładał przytuliska, ochronki, domy dla sierot, chorych i kalek. Przez współczesnych był nazywany “bratem opuchlaków”. Zmarł 25 grudnia 1916 roku w Krakowie. Papież, św. Jan Paweł II beatyfikował go w 1983 roku podczas pielgrzymki do ojczyzny. 12 listopada 1989 roku został kanonizowany.

O przedsięwzięciach zorganizowanych przez szkołę w ramach rocznicowych obchodów mówiła była dyrektor tej placówki Marzena Klimek. 7 stycznia rozpoczęła się pierwsza z akcji pomocowych, jakie w szkole były przeprowadzone. Polegała ona na zbiórce odzieży i środków czystości, które zostały przekazane do prowadzonego w Polsce przez siostry Albertynki Domu Samotnej Matki. W okresie Wielkiego Postu w ramach akcji “Podziel się chlebem” została przeprowadzona zbiórka pieniędzy dla podopiecznych w domach prowadzonych przez siostry w Boliwii i na Syberii. Wśród uczniów 19 polonijnych szkół zebrano na ten cel 9591 dolarów. Rozstrzygnięty w niedzielę konkurs zakończył obchody roku patrona szkoły.

Życzenia laureatom i organizatorom obchodów złożył wicekonsul Piotr Semeniuk oraz prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Ewa Koch. W imieniu gospodarzy za udział w obchodach dziękowała obecna dyrektor placówki Marzena Kozłowska, która wraz z siostrami i gośćmi wręczała dzieciom dyplomy i nagrody ufundowane między innymi przez siostry Albertynki, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich oraz Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową. Akademię prowadzili Monika Magierska i Andrzej Trzaskuś. Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy akademii zostali zaproszeni na okolicznościowy poczęstunek przygotowany przez członkinie szkolnej rady.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor