Naukowcy odkryli robaka, któremu udało się wydłużyć swoją krótką oczekiwaną długość życia o dziesiątki tysięcy lat - byli w stanie ożywić nicienia, który został zamrożony w wiecznej zmarzlinie na Syberii 46 tysięcy lat temu, kiedy neandertalczycy wciąż chodzili po Ziemi.
Robak, wcześniej nieznany gatunek nicienia, przeżył na głębokości 40 metrów po przejściu w stan uśpienia zwany kryptobiozą, podczas którego organizm nie je i nie dochodzi do procesu metabolizmu. Odkrycie zostało szczegółowo opisane w czasopiśmie PLOS Genetics.
Najbardziej zdumiewającą częścią odkrycia był czas, w jakim robak przetrwał kryptobiozę, powiedział Philipp Schiffer, jeden z autorów badania i kierownik grupy w Instytucie Zoologii na University of Cologne w Niemczech.
Nicienie należą do najbardziej wszechobecnych form życia na planecie. Naukowcy wiedzieli, że niektóre z nich mogą przetrwać długie okresy wstrzymania animacji w środowiskach poniżej zera. Jeden gatunek antarktyczny spędził ponad 25 lat w zamarzniętym mchu przed resuscytacją, co stanowiło poprzedni najdłuższy zapis kryptobiozy zarejestrowany dla nicienia.
„Nikt nie pomyślał, że ten proces może trwać tysiąclecia, 40 000 lat – lub nawet dłużej” – powiedział Schiffer. „To po prostu niesamowite, że życie może zacząć się od nowa po tak długim czasie, na etapie między życiem a śmiercią”.
Naukowcy wykorzystali datowanie radiowęglowe, aby ustalić, że gleba z próbki wiecznej zmarzliny miała 46 000 lat.
„Tym zwierzętom wydaje się, że wszystko jest możliwe i dlatego są tak fascynujące” – powiedział naukowiec.
A female microscopic roundworm that spent the last 46,000 years in suspended animation deep in the Siberian permafrost has been revived and has started having babies in a laboratory dish. https://t.co/3h5kLxyqR6
— The Washington Post (@washingtonpost) July 28, 2023
Po rozmrożeniu nicień zaczął się rozmnażać
Schiffer mówi, że jego laboratorium w Kolonii było w stanie przeanalizować i zidentyfikować nowego robaka, którego naukowcy nazwali Panagrolaimus kolymaensis, używając sekwencjonowania genomu. Nicienie, gatunek wyłącznie żeński, rozmnażają się bezpłciowo po około ośmiu do 12 dniach.
Pierwotny robak, znaleziony pięć lat temu, już zdechł. Naukowcy wykorzystują teraz jego potomków do kontynuowania badań nad gatunkiem, które będą przede wszystkim obejmować badanie maszynerii genetycznej stojącej za tymi organizmami, aby dowiedzieć się, w jaki sposób te robaki ewoluują, aby przystosować się do ekstremalnych środowisk.
Ta praca może ujawnić, w jaki sposób inne zwierzęta mogą skrywać genetyczne supermoce, aby przystosować się do ekstremalnych środowisk dzisiaj, ponieważ zmiany klimatyczne powodują częstsze fale upałów i nienadające się do zamieszkania środowiska, mówi Schiffer.
Jednym z wyzwań w badaniu sekwencji DNA tego konkretnego gatunku jest szybkość ewolucji nicienia podczas jego krótkiego życia. Żywotność Panagrolaimus kolymaensis wynosi od jednego do dwóch miesięcy. O ile oczywiście nie zostanie zamrożony na kilkadziesiąt tysięcy lat.
jm