27 grudnia 2021

Udostępnij znajomym:

1 na 5 rodziców przyznaje, że poziom stresu, jaki odczuwają w okresie świątecznym, psuje święta ich dzieciom.

Ta najwspanialsza pora roku często okazuje się również najbardziej stresująca i męcząca. Wielu z nas przyznaje, że w świątecznej gonitwie zapomina o tym, co najważniejsze. Jeden na pięciu ankietowanych rodziców twierdzi, że odczuwamy przez nich stres ma negatywny wpływ na zadowolenie dzieci w tym okresie – wynika z sondażu przeprowadzonego przez University of Michigan.

Dorośli mogą stawiać sobie nierealistyczne oczekiwanie odnośnie tego, jak powinien wyglądać okres świąteczny – twierdzi autorka badania, Sarah Clark. Rodzice powinni pamiętać, że szczegóły, o które tak dbają, np. dopasowanie do siebie ubrań wszystkich członków rodziny na świątecznym zdjęciu, nie są najważniejsze dla dzieci i zdecydowanie zwiększają poziom odczuwanego stresu. Clark zaleca rodzinom wspólne ustalenie priorytetów świątecznych i skupienie się na tym, co dla wszystkich najważniejsze, ograniczając tym samym długą listę rzeczy do załatwienia.

Innym sposobem radzenia sobie z taką listą, jest przeznaczenie na nią większej ilości czasu, niż nam się wydaje i rozpoczęcie przygotowań wcześniej – uważa John Duffy, psycholog kliniczny z Chicago i autor „Parenting the New Teen in the Age of Anxiety”.

Rodzice czują presję

Jeden na czterech rodziców przyznaje, że w okresie świątecznym stawia sobie wysokie wymagania, co również zmniejsza poziom odczuwanej przez nich radości. Spośród ponad 2000 rodziców biorących udział w ankiecie przeprowadzonej w październiku, co szósta osoba stwierdziła, że w okresie świątecznym odczuwa wysoki poziom stresu, przy czym dotyczy to dwa razy częściej matek niż ojców.

Inni członkowie rodziny mogą powiedzieć: kogo obchodzi, czy w tym roku zrobimy kartki świąteczne? Ale jeśli to ważne do matki, trudno jej będzie odpuścić i sytuacja będzie dla niej stresująca. Kobietom również trudniej przyjąć czyjąś pomoc, ponieważ zwykle mają konkretną wizję tego, jak powinni wyglądać święta – powiedziała Clark. Kluczem jest zaakceptowanie pomocy taką, jaka jest i rezygnacja z niektórych oczekiwań.

Zadbać o zdrowie psychiczne

Święta są świetną okazją, o czym zwykle zapominamy, aby dać przykład dbania o zdrowie psychiczne – uważa Clark. Kiedy rodzice czują się zestresowani, powinni powiedzieć o tym swoim dzieciom i porozmawiać o sposobach, dzięki którym mogą ograniczyć odczuwany stres.

„Mogą wspólnie ustalić, że w tym roku nie pójdą na świąteczne przyjęcie do sąsiadów, ponieważ wszyscy czują się zmęczeni. Po prostu wskoczą szybko w piżamy, zostaną w domu, zjedzą popcorn i obejrzą film” – powiedziała.

Duffy zalecił rodzicom robienie sobie przerw, np. na obejrzenie odcinka ulubionego serialu, wyjście na spacer i złapanie oddechu. Aby uniknąć wypalenia świątecznego zasugerował również, aby dorośli w miarę możliwości wzięli sobie dzień lub dwa wolnego od pracy, aby odpocząć i zregenerować siły.

Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, jak natłok świątecznych zwiększa ich ich poziom stresu, ponieważ prawdopodobnie wpłynie to na samopoczucie całej rodziny.

Zachowanie rutyny

W okresie świątecznym dzieci mają przerwę od szkoły, a sondaż wykazał, że wielu rodziców łagodzi w tym czasie domowe zasady. Około 20% rodziców przyznało, że złagodziło zasady dotyczące czasu spędzanego przed ekranem, a 19% stwierdziło, że mniej rygorystycznie przestrzega pory spania. Zamiast przestrzegania szkolnego harmonogramu, Clark zaleca rodzicom stworzenia własnego planu zajęć, w którym jednak priorytetem będzie zapewnienie dzieciom wystarczającej ilości snu i odpowiednich posiłków. Przy regularnych godzinach snu dzieci są mniej podatne na wybuchu emocjonalne, które również negatywnie wpływają na całą rodzinę – powiedział Duffy.

jm

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor