09 marca 2022

Udostępnij znajomym:

Zmarł 57-letni David Bennett, któremu przeszczepiono serce od genetycznie zmodyfikowanej świni. Śmierć nastąpiła po dwóch miesiącach od przeszczepu. Jego stan zaczął się pogarszać kilka dniu temu - poinformowało centrum medyczne. Otrzymał opiekę paliatywną i był w stanie komunikować się z rodziną w ostatnich godzinach życia - czytamy w komunikacie.

„Jesteśmy zdruzgotani stratą pana Bennetta. Był odważnym i szlachetnym pacjentem, który walczył do samego końca. Składamy nasze najszczersze kondolencje jego rodzinie” – powiedział w oświadczeniu dr Bartley P. Griffith, chirurg, który dokonał transplantu w Centrum Medycznym Uniwersytetu Maryland. „Dzięki swojej odwadze i niezłomnej woli życia stał się znany na całym świecie”.

Bennett cierpiał na nieuleczalną chorobę serca i nie kwalifikował się na konwencjonalny transplant serca lub sztucznej pompy, a serce świni było jego jedyną szansą. Przeszczep odbył się 7 stycznia. Podczas dziewięciogodzinnej operacji lekarze zastąpili jego serce organem pochodzącym od jednorocznej, 240-funtowej świni, która została wyhodowana specjalnie do tego celu.

Centrum medyczne poinformowało, że przeszczepione serce funkcjonowało dobrze przez kilka tygodni i nie wykazywało żadnych oznak odrzucenia.

W tym czasie mężczyzna spędzał czas z rodziną i uczestniczył w terapii, która miała pomóc mu od odzyskać siły. Często mówił, że chciałby wrócić do domu, do swojego psa Lucky'ego - czytamy w komunikacie.

Wielka niewiadoma

“Mogłem albo umrzeć, albo zgodzić się na ten przeszczep” - wyjaśniał Bennet dzień przed operacją. "Wiem, że to strzał w ciemno, ale to moja ostatnia szansa. Chcę żyć”.

57-latek zdawał sobie sprawę, że lekarze nie dają mu żadnej gwarancji na powodzenie, jednak był umierający i nie kwalifikował się do przeszczepu ludzkiego serca. Lekarze z University of Maryland Medical Center otrzymali na operację specjalną zgodę z FDA. Wydano ją, gdyż nie było innej możliwości na uratowanie życia pacjenta.

Naukowcy od dziesięcioleci pracują nad tym, jak ratować ludzkie życie za pomocą narządów zwierzęcych. Obecnie ponad 100 tysięcy osób oczekuje na przeszczep narządów. Średnio około 6 tysięcy umiera każdego roku, czekając na próżno na czyjąś tragedię, mogącą zapewnić im nerkę, serce lub płuco.

Jak wynika z danych Organ Procurement and Transplantation Network w 2021 roku wykonano rekordowe ponad 40 tysięcy przeszczepów.

Przeszczep nerki

Kilka miesięcy temu lekarzom udało się przeszczepić człowiekowi nerkę pobraną od genetycznie zmodyfikowanej świni. Eksperymentalny przeszczep wykonany został u pacjentki sztucznie utrzymywanej przy życiu, z martwym mózgiem oraz objawami dysfunkcji nerek. Świni zmieniono genom tak, aby wyeliminować z jej komórek obcy człowiekowi cukier i uniknąć ataku układu odpornościowego, który w efekcie skończyłby się odrzuceniem narządu. Dokonali tego chirurdzy ze szpitala NYU Langone Health w Nowym Jorku.

al

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor