----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

17 sierpnia 2017

Udostępnij znajomym:

Illinois znalazło się w gronie 11 stanów branych pod uwagę przez dwóch japońskich producentów jako miejsce budowy nowej fabryki Toyoty i Mazdy. Dzięki zainwestowaniu 1.6 mld dolarów stworzonych zostanie do 4,000 nowych miejsc pracy.

Dziennik "Wall Street Journal" podał, że japońscy producenci będą wybierać z następujących stanów: Illinois, Alabama, Floryda, Kentucky, Indiana, Iowa, Michigan, Mississippi, Karolina Północna i Karolina Południowa oraz Teksas. W jednym z nich powstanie fabryka, w której przed 2021 rokiem produkowana będzie Toyota Corolla oraz modele crossover Mazdy. Z taśmy produkcyjnej rocznie wyjeżdżałoby 300,000 aut.

Stan musi zaoferować co najmniej 1,000 akrów ziemi, a producenci stworzą przynajmniej 4,000 miejsc pracy. Nad projektem od strony finansowej - jak podał "Wall Street Journal" - od sześciu miesięcy pracuje zespół brokerów Jones Lang LaSalle z siedzibą w Chicago. Toyota i Mazda planują zainwestować co najmniej 1.6 mld dolarów.

Dziennik "Chicago Tribune" przypomina, że prezes Toyota Motor North America's CEO, James Lentz, pochodzi z Glen Ellyn.

Jeżeli wybór padnie na Illinois, to fabryka mogłaby powstać najprawdopodobniej w DeKalb albo Rochelle. Największe szanse mają miasta na północy Illinois położone wzdłuż autostrady międzystanowej nr 88. Rochelle znajduje się także przy międzystanowej autostradzie nr 39.

Republikański kongresmen Tom Demmer z Dixon, którego 90. okręg wyborczy obejmuje Rochelle, powiedział, że miasto aktywnie zabiega o projekt. W działania zaangażowane są także dwie grupy ds. rozwoju gospodarczego, Departament Handlu i Szans Gospodarczych oraz Intersect Illinois. Rochelle, położone około 80 mil na zachód od Chicago, ma także dostęp do transportu kolejowego sieci BNSF i Union Pacific.

Drugim miastem w Illinois, które według "Chicago Tribune" miałoby szansę na japońską inwestycję, jest DeKalb, położone około 65 mil na zachód od Chicago.

Paul Borek, dyrektor zarządzający DeKalb County Economic Development Corp., partnerstwa lokalnych firm z władzą, odmówił komentarza w sprawie fabryki Toyoty i Mazdy. Jego zdaniem łatwy dostęp do linii kolejowych Union Pacific i autostrady nr 88 oraz dostępność do dużych działek pod budowę, to zalety, które wpływają na rozwój lokalnego przemysłu. W DeKalb powstały już centra dystrybucji kilku dużych firm, w tym Targetu, Nestle i 3M.

Obszar DeKalb ma jeszcze do zaoferowania powierzchnie do zagospodarowania aż do 500 hektarów.

"Jedną z naszych zalet jest dostępność gruntów po konkurencyjnych cenach. Powiat DeKalb chce się dalej rozwijać. Mamy partnerów publicznych i prywatnych, którzy są gotowi do powitania kolejnych biznesów" - powiedział Borek.

Na północy Illinois już powstały setki małych zakładów produkujących części do samochodów. 

Fiat Chrysler ma swoje zakłady w Belvidere, gdzie montowany jest Jeep Cherokees. W fabryce Forda na dalekim południu Chicago produkowane są modele Taurus i Explorer .

Gubernator Bruce Rauner, który podkreśla, że Illinois powinno zabiegać o inwestorów, którzy mogliby stworzyć nowe miejsca w Illinois, na razie nie wypowiada się w sprawie fabryki Toyoty i Mazdy. "Powinniśmy być gospodarczą potęgą, ale niestety lata niewłaściwego zarządzania, biurokracja i podatki dla biznesu zaszkodziły klimatowi koniunktury w stanie" - głosi oświadczenie biura gubernatora.

"Jeżeli gubernator chce 4,000 miejsc pracy w sektorze motoryzacyjnym, to musi zatwierdzić plan ulg podatkowych" - podkreśla dziennik "Chicago Tribune".

Chodzi o ulgi podatkowe w ramach EDGE - Economic Development for a Growing Economy - programu rozwoju gospodarczego i pobudzania gospodarki do wzrostu, który upadł za administracji Raunera.

W latach 2010-2015 z ulg podatkowych z programu EDGE skorzystał Ford, który dostał co najmniej 25 mln., dzięki czemu powstało 2,600 miejsc pracy na dalekim południu Chicago.

Toyota zakładała wcześniej, że modele Corolla dla klientów z Ameryki Północnej produkować będzie w powstającej fabryce w Guanajuato w Meksyku. Nowe plany japońskiego producenta zakładają, że Corolle będą powstawać w nowych zakładach w Stanach Zjednoczonych, a w Meksyku ruszy produkcja modeli dostawczych Tacoma.

JT

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor