Zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla z prywatnych odrzutowców wzrosło o 46%
Około ćwierć miliona najbogatszych osób na świecie, których łączna wartość wyceniana jest na 31 bilionów dolarów, wytworzyło 17,2 miliona ton (15,6 miliona ton metrycznych) dwutlenku węgla z lotów prywatnymi odrzutowcami w zeszłym roku, jak wynika z badania opublikowanego w czwartek w czasopiśmie Nature Communications Earth & Environment. Ten poziom emisji odzwierciedla roczną emisję dwutlenku węgla przez 67 milionów mieszkańców Tanzanii.
Według europejskiego zespołu badawczego, który przeanalizował zbiór danych ponad 18,6 mln lotów, obejmujący około 26 tys. samolotów w pięcioletnim okresie, emisje gazów cieplarnianych z prywatnych samolotów wzrosły o 46 procent między 2019 a 2023 rokiem.
Prywatne odrzutowce odpowiadają za zaledwie 1,8 procent emisji dwutlenku węgla w lotnictwie, podczas gdy cały sektor lotniczy odpowiada za około 4 procent gazów cieplarnianych generowanych przez człowieka, zgodnie z badaniem. Chociaż liczba ta może wydawać się skromna, ostatecznie chodzi o sprawiedliwość i ustalanie priorytetów, wyjaśnił Stefan Gossling, główny autor badania i badacz transportu w szwedzkiej Linnaeus University Business School. „Szkody wyrządzają ci, którzy mają dużo pieniędzy, a koszty ponoszą ci, którzy mają bardzo mało pieniędzy” — powiedział Gossling agencji Associated Press (AP).
Rekordzista, którego nazwiska nie podano — wyemitował 2 645 ton dwutlenku węgla tylko podczas prywatnych lotów, według Gosslinga. Ten poziom emisji jest ponad 500 razy wyższy od średniej globalnej na mieszkańca, którą Bank Światowy szacuje na 5,2 tony, a Międzynarodowa Agencja Energetyczna na 4,7 tony, zauważył Gossling.
Jonathan Westin, dyrektor wykonawczy organizacji adwokackiej Climate Organizing Hub, powiedział AP: „Ten raport przedstawia kolejny dowód na to, że miliarderzy powodują kryzys klimatyczny”.
Badania Gosslinga zidentyfikowały ponad 35 600 ton emisji dwutlenku węgla pochodzących z lotów prywatnych odrzutowców związanych z pięcioma głównymi wydarzeniami globalnymi: Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze, Światowym Forum Ekonomicznym 2023, Super Bowl 2023, Festiwalem Filmowym w Cannes i szczytem klimatycznym ONZ w Dubaju 2023. Łącznie do tych emisji przyczyniło się 3 500 lotów prywatnych odrzutowców.
Jean Su, dyrektor ds. sprawiedliwości energetycznej w Centrum Różnorodności Biologicznej, powiedziała: „To ponury żart, że klasa miliarderów lata prywatnymi odrzutowcami na doroczne konferencje klimatyczne, a Organizacja Narodów Zjednoczonych powinna ukrócić tę hipokrytyczną praktykę”.
W badaniu przeanalizowano również ponad 1 200 prywatnych lotów odbywanych przez znanych aktorów, muzyków i filmowców, choć Gossling odmówił podania konkretnych nazwisk.
Klimatolog z University of Pennsylvania Michael Mann powiedział, że badanie rzuca jasne światło na szkodzące środowisku zwyczaje najbogatszych, ale zauważył, że zachowania jednostek nie powinny być w centrum uwagi, nazywając je „odwracaniem uwagi od głównego zadania, którym jest dekarbonizacja naszej infrastruktury społecznej poprzez systematyczne zmiany i politykę”.
Stany Zjednoczone dominują na globalnym rynku prywatnych odrzutowców, posiadając ponad 68 procent światowych prywatnych samolotów — co w przeliczeniu daje około pięciu odrzutowców na 100 000 osób, jak wynika z badania. Jednakże prywatne odrzutowce można spotkać na całym świecie, także w krajach o niższych dochodach – zauważył Gossling.
jm