----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

18 września 2016

Udostępnij znajomym:

Ważki nie gryzą. Nie przenoszą chorób. A ci, którzy uważają je za owady ozdobne, mogą cieszyć się z ich sierpniowego powrotu do Chicago.

Ci, którzy za tymi dużymi owadami nie przepadają, powinni unikać przebywania w okolicy zbiorników wodnych, bo ważka ściśle związana jest z takim środowiskiem. 

Ważki żywią się komarami, dlatego też klasyfikowane są jako owady drapieżne. Larwy ważki żyją w wodzie, a osobniki dorosłe przebywają w jej pobliżu.

Ich chmary zazwyczaj zobaczyć można w pobliżu przystani Belmont Harbor albo w dzielnicy Rogers Park nad jeziorem, także w okolicach plaż, a nawet w Lincoln Park. Najwięcej po godzinie 5 po południu, po zmroku, kiedy ważki wyruszają na łowy.

"Są silne i szybkie — mogą odbywać długie loty, poruszać się niezwykle szybko do przodu i do tyłu, zawisać nieruchomo w miejscu. Mają doskonały wzrok i silne żuwaczki, którymi błyskawicznie uśmiercają i rozrywają swoje ofiary. A ofiary, które są zwykle owadami, łapią w locie wyposażonymi w długie i ostre kolce odnóżami. Aby złapać ofiarę w locie trzeba umieć też ocenić kierunek i szybkość jej lotu i dopaść ją tam, gdzie drapieżnik spodziewał się ją w danej chwili spotkać. I z tym ważki radzą sobie perfekcyjnie" – opisuje barwnie zdolności tych owadów portal wazki.pl.

W rejonie Chicago najbardziej popularna jest ważka Green Darner czyli Husarz zielony (Anax junius). To gatunek ważki głównie żyjący w Ameryce Północnej od Alaski po Panamę i Hawaje, ale też w Ameryce Południowej, w Azji i Europie. 

Dorosłe osobniki mają około 3 cali długości, co czyni Green Darner jedną z większych ważek. Nazwa oczywiście nawiązuje do jej koloru. Jest zielona, chociaż dolna część ciała ma odcień niebieski, a odwłok czerwonawy.

W okresie od lipca po sierpień samice składają jajeczka obok zbiorników wodnych a nawet pod wodą, z których po trzech tygodniach wylęgają się larwy. Larwy żywią się wodnymi insektami, kijankami i bardzo małymi rybami. Dorosłe osobniki jedzą komary, ćmy i inne latające owady. Dorosła ważka żyje przeważnie do pięciu miesięcy.

JT

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor