Lipcowe dane Departamentu Pracy potwierdzają, że bezrobocie pozostaje na niskim poziomie, ofert zatrudnienia jest bardzo wiele, a jednocześnie rekordowa liczba osób wciąż dobrowolnie porzuca pracę.
Powodów może być kilka: zwiększona mobilność pracowników, stagnacja płac w obliczu inflacji i rosnących kosztów życia, potrzeba większej elastyczności oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. Zwłaszcza ostatni punkt może mieć duże znaczenie.
Według sondażu Gallupa niezadowolenie z pracy nigdy nie było wyższe.
W niedawno opublikowanym raporcie State of the Global Workplace stwierdzono, że wraz z niezadowoleniem pracownicy doświadczają zarówno braku zaangażowania w wykonywane zajęcia, jak i poczucia nieszczęścia.
Aż sześćdziesiąt procent osób stwierdziło, że jest oderwane emocjonalnie od pracy, a 19% wręcz nieszczęśliwe. Tylko 33% odczuwa w pracy zaangażowanie – to niższy wskaźnik niż w szczycie pandemii w 2020 roku.
W Stanach Zjednoczonych 50% pracowników zadeklarowało, że na co dzień czuje się zestresowane w swojej pracy, 41% zmartwione, 22% wyraziło smutek, a 18% złość.
Jest coraz gorzej
Mimo, że pracodawcy w erze pandemii skupili się na stworzeniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, w tym większej elastyczności, pracy z domu, więcej czasu wolnego i krótszych tygodni pracy, brak zaangażowania pracowników i ich niezadowolenie z wykonywanych zajęć utrzymują się, a nawet rosną.
Z badania wynika, że to nie godziny, równowaga między życiem zawodowym a prywatnym czy lokalizacja powodują niezadowolenie pracowników. Wzrasta ono niezależnie od tych czynników. Wiele wskazuje, że pracownicy są nieszczęśliwi w domu, w biurze, pracując 30 godzin tygodniowo, czy 60.
Dlaczego są nieszczęsliwi?
Co naprawdę ma znaczenie, to sposób, w jaki doświadczają tej pracy – jak są zarządzani, trenowani i traktowani.
Główną przyczyną niezadowolenia jest „niesprawiedliwe traktowanie w pracy”, brak szacunku i uznania wkładu czyjejś pracy. Niesprawiedliwe traktowanie obejmuje wiele rodzajów problemów, jak stwierdza raport Gallupa, od złego traktowania przez współpracowników, niespójny system wynagrodzeń i zasad korporacyjnych, po uprzedzenia i faworyzowanie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: WIELKA REZYGNACJA
Poza niesprawiedliwym traktowaniem, niezadowolenie z pracy i wypalenie są również bardzo mocno związane z nadmiernym obciążeniem zajęciami, niejasną komunikacją ze strony menedżerów, brakiem wsparcia ze strony wyższej kadry i nieuzasadnioną presją czasu.
Menadżer a satysfakcja pracowników
Większość negatywnych doświadczeń w pracy jest w całości lub w dużym stopniu związane z jednym czynnikiem: menadżerem zarządzającym.
Gallup stwierdza, że sam menadżer lub lider zespołu odpowiada za 70% problemów związanych z zaangażowaniem zespołu. Dlatego istotną zmianą dla poprawy sytuacji powinni być lepsi liderzy w miejscu pracy.
Opłaca się mieć szczęśliwych pracowników
Zaangażowanie i zadowolenie z pracy ma wpływ na wyniki końcowe firmy. Gallup odkrył, że jednostki biznesowe z zaangażowanymi pracownikami mają o 23% wyższy zysk w porównaniu z zatrudniającymi osoby niezadowolone z wykonywanego zajęcia.
Pracownicy, którzy nie są zaangażowani lub wręcz wyłączeni w pracy, kosztują w skali globalnej 7,8 biliona dolarów w utraconej produktywności, co odpowiada 11% światowego PKB.
Ponadto zespoły z zadowolonymi pracownikami odnotowują znacznie mniejszą rotację i absencję, przy wyższych wskaźnikach lojalności pracowników i klientów.
rj