----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

09 sierpnia 2016

Udostępnij znajomym:

Ten apel do mieszkańców Illinois powraca każdego roku przed długim weekendem połączonym z obchodami Dnia Niepodległości. Władze stanowe przypominają o obowiązującym w naszym stanie zakazie sprzedaży i używania większości fajerwerków.

Illinois jest jednym z 10 stanów, w których nie można kupować sztucznych ogni. Ustawa pod nazwą Pyrotechnic Use Act ("PUA") zabrania sprzedaży, posiadania i używania wszelkiego rodzaju fajerwerków do użytku konsumentów. Prawo przewiduje kary do 1 roku pozbawienia wolności i do $2,500 grzywny.

Kary za użycie niedozwolonych materiałów pirotechnicznych wahają się zależnie od miejsca. W Chicago mandaty wynoszą kilkaset dolarów. Na terenie miasta nie można legalnie używać żadnych iskrzących sztucznych ogni ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Policja nie jest w stanie kontrolować wszystkich. Przeważnie funkcjonariusze zwracają uwagę na głośniejsze wybuchy i interweniują w razie skarg i problemów.

Z kolei w niektórych miejscowościach na przedmieściach do wyszukiwania nielegalnych fajerwerków oddelegowanych jest w okresie 4 lipca kilka radiowozów.

Na terenie parków powiatu Cook jakiekolwiek, nawet zgodne z prawem Illinois sztuczne ognie są niedozwolone. Dlatego oprócz mandatu przyłapanemu od razu wyznaczana jest data rozprawy sądowej.

Sprzedaż nielegalnych fajerwerków w Illinois może zakończyć się rozprawą sądową, choć zdarza się to rzadko. Najczęściej materiały takie są rekwirowane. W dniach poprzedzających święto 4 lipca w powiecie Cook odbieranych jest ich kilka tysięcy funtów.

W Dzień Niepodległości liczba ta zwykle podwaja się. Każdego roku po długim lipcowym weekendzie w naszym powiecie niszczonych jest kilkanaście tysięcy funtów nielegalnych sztucznych ogni.

Organizatorzy pokazów sztucznych ogni w Illinois powinni się upewnić, że dostarczające fajerwerki firmy posiadają wszystkie wymagane licencje i certyfikaty.

Korzystanie, sprzedaż lub zakup sztucznych ogni bez ważnego certyfikatu IDNR indywidualnej licencji lub przechowywanie materiałów wybuchowych jest nielegalne i dużo droższe niż paczki petard.

Jeżeli zostaną naruszone przepisy określone w ustawie o materiałach wybuchowych (Illinois Explosives Act) przestępstwo zagrożone jest maksymalną karą pięciu lat więzienia i $10,000 grzywny.

Zazwyczaj przed Dniem Niepodległości mieszkańcy Illinois udają się na zakupy do sąsiednich stanów, gdzie sprzedaż fajerwerków jest legalna, np. do Indiany. Przy autostradzie ustawione są billboardy zachęcające do zakupu sztucznych ogni, a przy każdym sklepie oferującym fajerwerki zobaczyć można sporo samochodów z rejestracją z Illinois.

W ubiegłych latach w stanowym Kongresie podejmowano próby legalizacji fajerwerków, ale jak do tek pory nieskuteczne. Zwolennicy takiego rozwiązania przekonują, że z powodu zakazu stan traci około $10 milionów rocznie.

Fajerwerki, grillowanie, wyjazdy – to tradycyjne elementy obchodów Dnia Niepodległości.

Nie ma bardziej patriotycznego święta niż 4 lipca – Independence Day. Amerykanie świętują uchwalenie Deklaracji Niepodległości w 1776 roku i przekształcenia 13 kolonii brytyjskich w niepodległe stany.  

JT

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor