----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

16 lutego 2023

Udostępnij znajomym:

Tym samym chicagowska drużyna jest o krok bliżej od potencjalnego opuszczenia Soldier Field i przenosin na przedmieścia. Czy jednak do tego dojdzie?

Zespół ogłosił w środę, że sfinalizował zakup 326 akrów w Arlington Heights, potencjalnie nowej siedziby drużyny. W oświadczeniu zapowiedziano jednak, że zakup nie gwarantuje zagospodarowania terenu. Uznano jednak, że transakcja ta jest „ważnym krokiem” jeśli chodzi o przyszłe możliwości rozwojowe drużyny.

Zakup ma miejsce półtora roku po tym, jak Bears po raz pierwszy zawarli wstępną umowę zakupu dawnego toru konnego Arlington Park w Arlington Heights za cenę 197.2 miliona dolarów, gdzie miałby powstać nowy kompleks ze stadionem, sklepami, restauracjami i miejscami rozrywki.

Choć kompleks został zakupiony, przed drużyną i władzami miasteczka jeszcze sporo negocjacji dotyczących zagospodarowania i wykorzystania. Jak zaznacza drużyna, przenosiny zespołu nie są zagwarantowane, podobnie jak budowa nowego stadionu.

Chicago nie odpuszcza

Burmistrz Chicago konsekwentnie wypowiadała się przeciwko takiemu posunięciu drużyny Bears i wcześniej proponowała renowację Soldier Field za 2.2 miliarda dolarów, w ramach której zainstalowano by nad boiskiem dach. Na wieść o zakupie Arlington Park biuro burmistrz Chicago odpowiedziało:

„Wszyscy zagorzali fani Bears, w tym burmistrz, wiedzą i wierzą, że Chicago Bears powinni pozostać w Chicago” – czytamy w oświadczeniu. „Tak więc teraz, gdy umowa dotycząca zakupu gruntów została sfinalizowana, mamy jeszcze lepszą okazję do dalszego uzasadnienia biznesowego, dlaczego Niedźwiedzie powinny pozostać w Chicago i dlaczego proponowane zmiany na Solider Field mogą zaspokoić, a nawet przekroczyć wszystkie potrzeby Bears”.

W dalszej części oświadczenia można przeczytać, iż „nie ma wątpliwości, że korzyści ekonomiczne dla zespołu wynikające z pozostania na przebudowanym Soldier Field znacznie przewyższają korzyści uzyskane w wyniku przeprowadzki na przedmieścia”.

Soldier Field, którego właścicielem jest Chicago Park District, przeszło w 2001 roku gruntowną renowację, której koszt wyniósł 690 milionów dolarów.

Jeśli Bears będą kontynuować swoje plany opuszczenia 98-letniego Soldier Field, najstarszego i jednocześnie najmniejszego stadionu NFL pod względem liczby miejsc siedzących, mówi się, że projekt realizowany na przedmieściach będzie jednym z największych projektów w historii Środkowego Zachodu. Obejmowałby nie tylko stworzenie nowego stadionu, ale całej dzielnicy rozrywkowej, która byłaby podobna do wielu innych obiektów tego typu otwartych w ciągu ostatnich 15 lat.

Oto fragmenty oświadczenia drużyny Bears w sprawie zakupu:

„Sfinalizowanie zakupu nie gwarantuje, że grunt zostanie zagospodarowany, ale jest to ważny kolejny krok w naszej bieżącej ocenie możliwości. Wciąż pozostaje wiele do zrobienia, aby ustalić, czy budowa nowoczesnego, zamkniętego stadionu i wielofunkcyjnej dzielnicy rozrywkowej jest wykonalna”.

„Jeśli będziemy projekt (w Arlington Heights) kontynuować (...), analitycy przewidują, że ewentualna budowa (...) stworzy ponad 48,000 miejsc pracy i wygeneruje 9.4 miliarda dolarów wpływu ekonomicznego dla gospodarki rejonu Chicago. Ukończony megaprojekt stworzy ponad 9,750 długoterminowych miejsc pracy, wygeneruje 1.4 miliarda dolarów rocznego wpływu dla regionu oraz 601 milionów dolarów rocznego dochodu dla pracowników.”

Niedźwiedzie to „prywatny biznes”, nie potrzebują pieniędzy podatników

Tak uważa gubernator Illinois, który powiedział, że nie popiera planu zapewniającego ulgi podatkowe dla zespołu w związku z proponowanym stadionem i rozbudową w Arlington Heights.

Jego wypowiedź ma związek z propozycją stanowej senator Ann Gillespie, która reprezentuje Arlington Heights. Złożyła ona projekt ustawy, która zamroziłaby wycenę majątku zespołu na okres do 40 lat.

„Uwielbiam Bears” - powiedział Pritzker. „Ale to prywatny biznes i szczerze mówiąc nie sądzę, aby społeczeństwo miało obowiązek finansowania w tak dużym stopniu prywatnego biznesu”.

rj

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor