----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

06 lutego 2023

Udostępnij znajomym:

To sezon godowy. Nie ma powodów do paniki, ale warto zachować ostrożność – radzą eksperci.

Późna zima to okres godowy kojota, którego szczyt przypada na koniec lutego. A to prowadzi do większej liczby zwierząt widzianych przez ludzi - nawet w centrum Chicago - w tym czasie są one nieco odważniejsze i częściej się przemieszczają w poszukiwaniu bratniej duszy. Co ciekawe, kojoty łączą się w pary na całe życie.

Coraz więcej informacji na temat kojotów zauważonych w parkach czy na ulicach pojawia się w mediach społecznościowych, a zaniepokojeni ludzie dzielą się tymi wiadomościami. Eksperci ds. dzikiej przyrody zalecają ostrożność, ale uspakajają, że nie ma powodów do paniki.

„To, że widzisz kojota, nie jest powodem do niepokoju” – powiedział Dan Thompson, ekolog z DuPage County Forest Preserve District. „Im lepiej rozumiemy, że one po prostu próbują żyć swoim życiem, tym bezpieczniej możemy wspólnie funkcjonować w naszych społecznościach”.

Miasta takie jak Chicago opracowały plany zarządzania, które kładą nacisk na współistnienie z kojotami, a nie na ich usuwanie. Aby ograniczyć potencjalne zagrożenie do minimum, eksperci radzą, co należy zrobić, jeśli spotkasz kojota:

- Nie karm kojotów. To przyzwyczaja je do ludzi. Obejmuje to nawet „niezamierzone” karmienie, takie jak pozostawienie niezabezpieczonego kompostu lub śmieci.

- Jeśli masz psa, trzymaj go na smyczy. W okresie godowym samce kojotów mogą postrzegać psy jako konkurencję lub zbliżać się do nich w okresie rui jako potencjalnego partnera. Kojoty będą również zachowywać się bardziej agresywnie podczas obrony legowiska ze szczeniętami, więc należy trzymać się od nich z daleka. Jeśli masz kota, trzymaj go w domu.

- Jeśli zbliży się do ciebie kojot, nie odwracaj się i nie uciekaj. Postaraj się wyglądać na dużego i narób dużo hałasu — krzycz, machaj rękami, rzucaj kamieniami, itp.

Urban Coyote Research Project monitoruje kojoty w obszarze metropolitalnym Chicago od 2000 roku. Badania przeprowadzone w ramach projektu pokazują, że zwierzęta te są wysoce przystosowane do obszarów miejskich, z wyjątkiem kolizji z samochodami, i generalnie zajmują się swoimi sprawami bez zwracania na siebie uwagi. Kojoty zapewniają również korzyści, takie jak pomoc w kontrolowaniu populacji szczurów, jeleni, a nawet gęsi kanadyjskich, jedząc ich jaja. 

jm

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor